Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Galibiler - (Galibi Tarikatı)
#1
Galibi tarikatı prensipli, günümüze uyarlanmış bir topluluktur. Aslında diğer tüm cemaatlerde olan özellikleri prensip haline getirmişlerdir. Örneğin birkaç prensibi; tevhidi bilen ve kabul eden herkesi Müslüman etmek, İslamiyeti devrimize uyumlu hale getirip uymaktır. Galibi tarikatının zikir toplantıları vardır ve bu zikir toplantılarında sessiz zikir anlayışına uyarlar. Sessiz zikir anlayışı demek şiş, nefes, bağırmalardan arınmış diğer tüm cemaatlere saygı eşliğinde yapılan zikirdir. Kurucusu çağdaş eğitim metotlarını savunur, dini eğitimin de bu metotlarla verilmesi gerektiğini söyler.

Galibi Tarikatının Amacı Nedir?

galibi-tarikatinin-amaci.jpg

Cemaate mensup olanların çağdaş dini eğitim görmesini yeğler. Galibi tarikatı çok eski bir zamanda kurulmadığı için islamiyetin günümüzdeki insanlara hitap edecek, kalplerine dokunacak şekilde anlatılmasını yeğler. Galibi tarikatının kurucusu olan Galip efendinin soy kütüğü Ali Kuşçu’ya dayanır. Soyunda fen bilimlerinin yanında dini bilimlerle ilgilenme alışkanlığı olan Galip efendi kendi yolunda olanları belirli disiplinlerle yetiştirmek istemiştir. “Allah vardır diyen, müslümandır” anlayışına sahip olan galibi tarikatı kişileri islamiyet konusunda bilinçlendirmektedir.


Galibi Tarikatının Kurucusu Galip Efendi Kimdir?

09.jpg

Galibi tarikatının liderlerinden olan Galip Efendi 1919 da Çorum’da dünyaya gelmiştir. Dini ilimin yaygın olduğu bir yerde dünyaya gelmesi onun küçük yaşta İslamiyetle iç içe bulunmasına vesile olmuştur. Galip Efendinin soy kütüğü Fatih Sultan Mehmed zamanında yaşamış olan Ali Kuşçu’ya dayanmaktadır. Ali Kuşçu Osmanlı devleti için her alanda binlerce çalışma yapıp Fatih Sultan Mehmed’in sevdiği bilim adamlarından olmaya hak kazanmıştır. Galip Efendinin annesi de babası da dini eğitim konusunda bilgi sahibiydi. Galip efendi marangozculuk ve tüccarlık yapmıştır, ömür boyu kimseye muhtaç olmamak adına çalışmıştır. Döneminin devletine marangozluk konusundaki marifetini kabul ettirmiş,birçok devlet büyüğüne mobilya yapmıştır. Yoğun çalıştığı bu sürelerin sonunda aldığı dini eğitimin de tetiklemesiyle beraber irşad vazifesini yerine getirmek istemiştir. Kahramanmaraş’taki şeyhlerin yoluna girer ve bundan birkaç ay sonra kendisinin de irşad ile vazifelendiğinin haberini şeyhinden öğrenir. Galip efendinin irşad yapmak istediği dönem cumhuriyetin ilanınının yankılarının sürdüğü dönemdir. Bu dönemde hassasiyetini maksimum seviyede tutan Galip Efendi dini sohbetlerinde hiçbir zaman siyaseti konu edinmemiştir. Her zaman çağdaşlığın gerekliliğine vurgu yapmıştır.

Galibi Tarikatının Kurucusu ve Lideri Kimdir?

Kurucusu Galip Efendidir ve bu görevi ona şeyhi vermiştir. Bilinen liderlerinden bir tanesi ise Hasan Kuşcuoğludur. Bu soyadı ona Ali Kuçşu’nun soy kütüğüne dahil olduğu için verilmiştir.

Gâlibi'liğin Manevi Tebliği :

Ağusutos 1993 tarihinde manevi meclisin kararı ile Kadiri ve Rufai tarikinin rahmet zuhuru birleşimi " Gâlibi " olarak, 13. Hak Tarik Galibilik lutfedildi. O mecliste bulunan Allah'ın rahmet sıfatlarının tecelli ettiği yol bahtiyarları Gavsu'l Azam Seyyid Abdulkadir Geylani, Seyyid Ahmed'r Kebir Rufai, Şeyh Ahmet Yesevi, Şeyh Ahmed Kuddusi daha nice manevi büyüklerimiz tebliğleri ile hayli kişilerin manalarında da zuhuru görülmüş ve dosyada mevcuddur.

Rabbim layık kılsın ve bütün kularına istifade etmelerini nasip etsin Amin. Rabbimin lutf-u İhsanı " 13. Hak Tarik olarak Gâlibilik " verildi.

Çağdaşlığın gerekliliğine dair çeşitli vurgular yapmış olan 13. Hak Tarik Pir-i Seyyid - Şerif H. Gâlip Hasan Kuşçuoğlu k.s. ayrıca

" Allah vardır diyen müslümandır."

" Peygamberler din getirmemiş İslamiyet üzere gelmişler, şeriat getirmişlerdir. Hepsinin şeriatı haktır."

Şeriatler arasındaki düşmanlığın bitmesi gerektiğini özellikle " Bütün insanlık âlemine, Âlemini değiştirinceye kadar anlatmış İnşâAllah bütün evlatları da yevmil kıyame anlatacaklardır! (1919 - 2013)

13.Hak Tarik Pir-i Seyyid - Şerif Hacı Hasan Galip Kuşçuoğlu k.s. DİYOR Ki!

Maddesi, manasıyla yaşadığı asra uyumlu ve İNŞÂALLAH bozulmadan devam edecek olan toplum olarak, GALİBİ ismi ile taltif edilen Gâlibiler;

Hz. ALLAH'ın kullarını rahmetinden yarattığının sırrı, gene Hz. ALLAH'ın rahmeti ile yaşayarak, zuhuratı ilahilerin hayranı Galibiler.

Beni ademe " RUHUMDAN RUH NEFYETTİM " anlamı, SUBUT sıfatları yaşama zevkinin ŞAHİDİ, Kulluk hazzına müdrik, Hz. ALLAH'ın bu türlü bilinmesinin, Peygamber Efendilerimizin kâffesinin ve ALLAH tarafından ihsan edilen cümle SEMAVİ KİTAPLARINI ve SUHUFLARI, ALLAH'a şirk koşmadan yapılan ibadet ve taatlarını, Hz.KURAN'da " KABUL et " Buyruğuna uyarak, AMENTÜYE noksanız İman eden GÂLİBİLER.

Mensubunun durumları nisbetince İMECE USULÜ, başkalarından birşey matlub etmeyerek ve VAKIF namına TİCARETİ YASAKLAYAN ve fakir fukaranın ihtiyaçlarını listelerde gösterildiği gibi FİSEBİLLİLLAH yerine getirmeye çalışan GÂLİBİ toplumlarının icraatına çok yerlerde VAKIF Kurma imkanını bahşeden RABBIMA, sayısız rahmetinin yanında bir katre dahi olsa kulluk zevkimle, nice güzel " Rahmetine Muhtacı Müdrik-HAMD Olsun DERİM! "

13.Hak Tarik Pir-i Seyyid - Şerif Hacı Hasan Galip Kuşçuoğlu k.s.

Galibi Tarikatına Nasıl Girilir ve İletişim?

Çok yaygın tarikatlardan olmadığı için belirli bir merkezi yoktur. Ancak sosyal medya yahut internet sitelerinde çalışmaları devam etmektedir. Bu cemaate bağlanmak isteyen kişilerin yine sosyal medya aracılığı ile iletişime geçmeleri daha doğru olacaktır. İstanbul Gürpınar’da bulunan Galibi Vakfı ile iletişime geçebilirsiniz. Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın. ve Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.

İstanbul Galibi Merkez Külliyesi:
Dereağzı Mah. Ziya Gökalp Cad. No:130/A Beylikdüzü – Gürpınar / İstanbul
Telefon : 0212 609 24 18

Ankara Galibi Merkez Külliyesi:
Başak Mah. 1714. Sok. No : 4 Mamak / Ankara
Telefon : 0312 350 94 42

Antalya Galibi Merkez Külliyesi:
Kültür Mahallesi 3840. Sokak No : 20 Ahatlı / Antalya

Galibi Tarikatı Kaç Kişilik Müridi Var?
Galibi Tarikatının Bilinen 80.000 kişi civarında üyesi olduğu olduğu bilinmektedir.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi