Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Serçeşme nedir?
#1
“SERÇEŞME” Alevi Öğretisinin en temel kavram-sözcüklerinden biridir. Hatta Alevilik adına üretilmiş bütün kavram ve değerleri içinde barındıran ANA NEHİRDİR. Yolculuk SERÇEŞME’den başlar.Bu öylesine bir nehirdir ki dolaştığı bütün mecralardan kendine kattıklarını tekrar aslına; yani Serçeşme’sine döndürerek durular ve yeniden mecrasına yolcular. Bu devinimi anlamayanlar yüzyıllar boyunca yapılan sistematik yok etme çabalarına karşın Öğretinin kendi özünü bozmadan nasıl yaşatabildiğini anlayamazlar. Onlar; gah coşup çağlayan, gah “karıncanın su içtiği” bir durgunluğa erişen, gah gözden kaybolup yeraltından tekrar yüzeye çıkarak akan bu ANA NEHİRE sızan acı bir su olmaktan öte geçemezler. Ama zararı yok; SERÇEŞME’nin bu döngüsü ve devinimi onları da arındıracaktır. Yeter ki; YOL’un özünü ve sırrını kavramaya yönelik bir çabaları olsun.

Sözlükte “ana kaynak”, öğretide HÜNKAR HACI BEKTAŞ VELİ ve O'nun dergahı anlamına gelen SERÇEŞME anıldığı her deyişte ve cemde niyaz işaretidir. O yüzden de hiç kimsenin kendisine mal edemeyeceği ortak-temel bir değerdir.
Evet bazen bir sözcük veya kişilik bir öğreti için bu kadar önemli ve de değerlidir. Tıpkı SERÇEŞME, tıpkı HÜNKAR HACI BEKTAŞ VELİ, tıpkı PİR SULTAN ABDAL, tıpkı PİR ABDAL MUSA daha niceleri gibi. O yüzdendir ki PİR SULTAN’nın kendi yetiştirmesi HIZIR’ın Osmanlı Paşası olup PİR’ini idam sehpasına gönderdikten sonra ‘HINZIR PAŞA’ olarak adlandırılması Alevi Tarihi açısından öğretici ve ibret vericidir.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi