Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İstanbul Garip Dede Dergahı’nda temel atma töreni
#1
CELAL-FIRAT.jpg&w=650&h=365

Garip Dede Dergahı yenileme çalışmaları kapsamında hizmet binası temel atma töreni bugün gerçekleşti.

Garip Dede Dergahı, yenileme çalışmaları kapsamında hizmet binası temel atma töreni bugün gerçekleşti. Temel atma törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Başdanışmanı İbrahim Uçar, Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin ve dedesi Eren Yıldırım, Bağcılar Cemevi Başkanı Zeynel Abidin Koç, Muharrem Temiz, Tolga Sağ ve çok sayıda kişi katıldı.

“FİZİKİ ÇALIŞMA KOŞULLARI YETERSİZDİ”

Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat kısa bir konuşma yaptı. Uzun ve sıkıntılı bir çalışma süreci geçirdiklerini söyleyen Fırat, Garip Dede Dergahı olarak bundan sonra Alevi toplumunun her kademesine hizmet vereceklerini belirtti.

Gapir Dede Dergahı hakkında bilgi veren Fırat, “18. yy’a dayanan Gaip Dede inançsal bir hizmet vermiştir. Bundan 24 sene önce buranın temeli atıldı. O günden bugüne yönetim kademelerinde görev yapan herkese Boz Atlı Hızır yardımcıları olsun” dedi.

Alevi inancının yaşatılması ve sürdürülmesinin sağlayan Garip Dede Dergahı’nın inanç merkezi olduğunu belirten Fırat, “Bizim için asıl olan sevgidir” diye konuştu.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Dergahın fiziki çalışma koşullarının olmadığının altını çizen Celal Fırat, “Mevcut binamız yetersiz kalmıştır. 200 metre yemekhane ve bekleme salonu, çay ocağı, hediyelik eşya ürünlerinin olduğu yer, adak kurbanlarının kesildiği bir yer, üst katta altı tane derslikler olacak, yönetim birimleri olacak, 600 kişilik bir konferans salonu olacak, en üst katta ise Alevi Enstitüsü çalışmamız olacak” dedi.

Yapılan çalışmalarda halkın lokmalarının olduğunu kaydeden Fırat, 1 Eylül Dünya Barş Günü’nde barışa katkı sunması dileğinde bulunarak dayanışma çağrısında bulundu.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping