Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Sırrı faş etmek (eylemek)" nedir?
#1
"Sırrı faş etmek" şeklinde bir deyim vardır Alevilikte...

Yani "sırrı açıklamak..."

Sır nedir ve neden açıklanması yasaklanmıştır?

Sır kavramının Alevilikte temel olarak birkaç yönü bulunmaktadır.

BİRİNCİSİ, dışarıdan gelen saldırılara karşı korunmak içindir. Al-i İmran suresinin 118.ayetinde; "Ey iman edenler! Sizden olmayanlardan hiçbir sırdaş edinmeyin. Onlar size fenalık etmekten asla geri kalmazlar. Hep sıkıntıya düşmenizi isterler. Onların kinleri konuşmalarından apaçık ortaya çıkmıştır." buyurmaktadır. Hz. Ali de bu bağlamda; "‘Dünya ve ahret şerri, sırları açmak ve kötü kimselerle arkadaş olmaktadır." demiştir.

İKİNCİSİ ise, kişisel ilişkilerde gün yüzüne çıkar. Hem kendi sırlarımızı ve hem de dostlarımızın sırlarını faş etmek ayıptır ve sakıncalıdır. Hz. Ali; "‘Sırrın esirindir. Açığa çıkardığında sen onun esiri olursun.’" diyerek kendi sırlarımızı korumamız konusundaki önemi vurgulamıştır. Yine Hz. Ali; "Sır saklamak, bir irade imtihanıdır. Bu imtihanı kazanmayan, hayatta hiçbir imtihanı kazanamaz." buyurmuş ve başkalarının sırrını da korumamızı ifade etmiştir.

ÜÇÜNCÜSÜ, sır kavramı kemal basamaklarında yani 4 kapı 40 makam üzerinde ilerleyen kişilerin söylediklerine dikkat etmesini ifade eder. Çünkü kemal basamaklarının üst basamaklarında bulunan bildiği ve yaşadığı hakikatler alt basamaktakilere "tuhaf" hatta "din dışı" gelebilir. O nedenle herkes neyi, nerede, ne zaman konuşacağını bilmelidir. Hz. Muhammed'in; "“İnsanlara akılları oranında konuşun." hadisi de bu gerçeğe ışık tutmaktadır

Aşk ile...
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi