Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seyyit Garip Musa Sultan Kültür ve Tanıtma Derneği
#1
seyyid%2Bgarip%2Bmusa.jpg1.jpg

SEYİT GARİP MUSTAFA SULTAN KÜLTÜR DERNEĞİ 
BAŞKAN  :  Güngör ÖZER     (0 533 227 50 57)
ADRES     :  AŞIK VEYSEL MAH. 104 SK. NO:44/ A MAMAK/ ANKARA
TEL           :  0 312 364 41 55
FAX    :  0 312 367 08 09
E-MAİL    : gungor@garipmusa.hotmail.com

Seyyit Garip Musa Kültür ve ve Tanıtma Derneği’nin çalışmaları, Garip Musa Taliplerinin ve Ocaklarının bulunduğu yerler hakkında bilgi verilmiştir. Bugüne kadar Garip Musa Sultan’la ilgili olarak elimizde sadece sözlü gelenekten gelen bazı bilgiler bulunuyordu.

Sultan Abdülmecit Han’ın ve Mahmut oğlu Abdülaziz Han’ın verdiği fermanlarda ve Hünkar Hacı Bektaş Dergâhındaki postnişinlerin verdiği icazetnamelerde sadece bu belgelerin verildiği zatların Garip Musa Evlatları olduğunu beyan etmekte, Garip Musa hakkında fazla bir bilgi vermemektedir.

Bazı araştırmacılar kaynağı olmayan kulaktan dolma duyumları gerçekmiş gibi yazarak Seyyid Garip Musa hakkında gereksiz menkıbeler üretmişlerdir. 30 Kasım 1995 tarihinde Seyyid Garip Musa Kültür ve Tanıtma Derneğini kurduktan sonra Seyit

Garip Musa Sultan hakkında bazı bilgi ve belgelere ulaştık ve bunları basın organlarında yayınladık. Ailenin bir başka kolunun bizden habersiz olarak çalışmalar yaptığını Tarih ve Toplum Dergisi’nin Ocak 1989 tarihinde yayınlanan 60-61. sayılarında Necdet Sakaoğlu imzalı yazılardan anladık ve Dr. Hasan Erdoğan’a ulaştık.

Osmanlı padişahı Abdulaziz’in Garip Musa Evlatlarından Seyyid Zülfikar Dede’ye 24 Muharrem 1279 tarihli, Sivas Valisi Zeki Paşa ve Divriği Kadısı Ahmet Efendi’ye yazmış olduğu fermanı temin ettik. Bu fermanı Orta Doğu Üniversitesinde Tarih profesörü Murat Uluğtekin hocaya çevirisini yaptırdık. Çeviride Seyyid Garip Musa Sultan’ın Divriği Alan adlı yörede yattığını, Sadat-ı Kiram’dan (Hz. Hüseyin soyundan) olduğunu yazmaktadır. Ayrıca Hacı Bektaş Dergâhı’ndan 1217 yılının Şaban ayında Garip Musa Evlatlarından Mustafa Çelebi’ye 23 Muharrem 1252 tarihinde Garip Musa evlatlarından Seyyid Safi Çelebi’ye verilen icazetnamenin orijinali Hüseyin Şengül’dedir.

11 Recep 1274 tarihinde Garip Musa evlâtlarından İsmail Baba’ya 11 Rabiü’l Ahır 1303 tarihinde İsmailDede mahdumu Ali Dede’ye bu iki icazetnamenin orijinali Gazi Kalkan Dede’de, 12 Zilhicce 1315’te ise Garip Musa evlatlarından İsmail Halife bin Abdulaziz Halife’ye verilen icazetnamenin orijinali ise torunu Kutluay Erdoğan’da bulunmaktadır.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi