Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevi Kültür Dernekleri - AKD
#1
428244_222240891207348_289606536_n.jpg?_...e=5C033D73

a- DERNEĞİN ADI: ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

b- DERNEĞİN MERKEZİ: ANKARA

c- DERNEĞİN FAALİYET ALANI: TÜRKİYE VE YURTDIŞI

 DERNEĞİN AMACI

Alevi Bektaşi öğretisini, kültürünü ve büyük düşünür Hacı Bektaş Veli başta olmak üzere tüm Alevi yol önderlerinin felsefesini, kültürlerin, yerleştirdikleri ve geliştirdikleri töreleri Alevi yol kurallarını ve öğretilerini öğretmek, yaşatmak ve yaymak, bu doğrultuda; araştırmalar, incelemeler, sosyal ve kültürel çalışmalar yapmak,

DERNEĞİN ÇALIŞMA KONULARI VE ÇALIŞMA BİÇİMLERİ

1-Dernek toplumsal ve bilimsel olarak çalışan, insan sevgisini, insan onurunu ve insan emeğini en yüce değer sayan, kamu yararı güden derneklerdendir

2-Türkiye sınırları dâhilinde şube açabilir, ya da benzer amaçlı derneklerle işbirliğine ve dayanışma içine girer.

3-Birleşmiş milletler insan hakları evrensel beyannamesine ve diğer Uluslararası toplumca kabul gören temel Hukuki Belgelere bağlıdır.

4-Aynı amaçlı başka derneklerle birlikte federasyonlar kurmak ve ayrılmak veya kurulmuş Federasyonlar katılmak veya ayrılmak.

5-Din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin bütün insanların temel hak ve özgürlüklerinin Savunucusudur. Bireysel Hakların daha güçlenmesi için çalışır.

6-Atatürk ilke ve devrimlerine bağlıdır. Özellikle laik cumhuriyet, Hukukun üstünlüğüne dayalı Devlet sistemini tüm kurum ve kurumları ile işlemesinden yanadır. Bu ilke doğrultusunda belirtilen amacını gerçekleştirmek için konferanslar, açık oturumlar, seminerler düzenler, kitaplıklar ve kurslar açar, yayın çıkarır, cem ve kültür evleri açar, yardımlaşma sandığı kurar, el sanatları ürünlerini değerlendirir.

7-İnsanlar arasında paylaşımcılık ve dayanışma ruhunu geliştirmek ve yerleştirmek için faaliyet gösterir.

8-Dernek çıkar gözetmeksizin çalışır. Siyasi amaç güdemez, her hangi bir siyasal kuruluşun, Örgütün, parti veya sendikaların yan örgütü durumuna düşürülemez. Haksız yere etkin Ailelerin ya da kişilerin ün veya şanını yükseltmesine ya da sürdürmesine araç

edilemez.

9-İnsanlar arasındaki sevgiyi, barışı, kardeşliği sağlamak ve kültürümüzü yaymak ve Tanıtmak için T.C. Kültür Bakanlığı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Üniversiteler ve yüksek Okullar, aynı ya da benzer amaçlı ulusal ya da uluslararası kuruluşlarla derneğin amacına değer veren diğer kuruluşlarla kültür ve bilgi alışverişlerinde bulunur.

10-Amaç doğrultusunda sergi açar, gezi, gösteri ve şenlik düzenler, ödüller verir, tüm sanat dallarında etkinlikler gösterir. Bunlar için gerekli araç gereç, bina ve lokal gibi maddi koşulları ve olanakları hazırlar, bağış kabul eder.

11-Amaç doğrultusunda yönetim kurulu tarafındanöygun görülen kişilere burs verir.

12-Amaçla ilgili kutsal değerlerin, tarihi binaların, abidelerin ve binaların korunması ve restorasyonu için faaliyet gösterir, bu hususta T.C. Başbakanlığı, Kültür Bakanlığı ile dayanışmaya girer.

13-Çağdaş ve bilimsel çalışmaya özen gösterir, toplumun amaçla ilgili eğitim ve öğretiminde, sağlığının korunmasında, çağın gereçlerine uygun biçimde yetişmesinde ve gelişmesinde katkıda bulunur.

14-Takvim çıkarır, kültürümüzün kabul ettiği anlamlı günleri ve sözleri takvimde belirtir, kutsal saydığı günlerde ve anma günlerinde birilik ve kardeşlik sağlanmasına özen gösterir.

15- Amaçta belirtilen kültüre ve felsefeye hizmeti geçmiş büyük düşünürlerin, ozanların, yazarların ve bilginlerin doğum, ölüm, yıldönümleri ile ilgili anma günleri düzenler.

16- Afetlerde ve dar günlerinde ayrımı gözetmeksizin tüm insanlara olanakları ölçüsünde yardım eder, toplumsal dayanışmaya girer.

17- Kadın haklarına özel olarak önem verir, ancak kadının haklarını, insan haklarının bir parçası olarak değerlendirir. Toplumun bütün katmanlarına kadın ve erkeğin eşit ve aynı hakka sahip olduğuna inanır.

18-Yurt içi ve yurt dışı turizme faydalı olmayı amaçlar. Bu konuda olanakları ölçüsünde faaliyetler yürütür.

19-Gıda bankacılığı yapar.

20-Gençlerin ve kadınların derneğimiz bünyesinde görev yapmalarına, çalışma birimleri ve komisyonlar oluşturmalarına önem verilir. Genel Merkez ve Şubeler Kadın ve Gençlik komisyonlarında ve kollarında, çalışacak kurulların kaç kişi olacağını, seçme ve seçilme yeterliliğini çalışma ve faaliyet alanlarını belirleyen, görevlendirme ve görevden alınmayı düzenleyen iç yönetmelik düzenlenir. Gençlik Kolları dernek üyelerinden 18-30 yaş arasındaki kişilerden,Kadın Kolları dernek üyesi kadınlardan oluşur.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App