Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cem Vakfı
#1
935debaa-d4ed-4682-abba-9f9102cc8448.png

Cem Vakfı, diğer adıyla Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı, 27 Mart 1995 tarihinden bu yana faaliyet göstermekte olan vakıf. Kuruluşundan itibaren genel başkanlığını uluslararası hukuk profesörü İzzettin Doğan yürütmektedir. Cem Vakfı, çeşitli kitap, dergi ve broşür çıkardı, sayısız seminerler, konferanslar, sohbet toplantıları düzenledi.

Alevi İslam anlayışının öğretilmesi için çaba sarfeden Cem Vakfı, ilahiyatçılar ve bilim insanlarıyla yaptığı yüzlerce konferans ve toplantılarda Alevilik inancını günışığına çıkardı. Cem Vakfı’nın öncülük yaptığı çalışmalar sonucunda, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı kuruldu.

Cem Vakfı, bu çerçevede, yıllardan beri, Alevilerin sorunlarına çözüm bulunması, Alevilerin haklarının verilmesi, cem evlerinin Alevilerin ibadet yeri olarak kabul edilmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Yayınları
Vakfın yayın yönetmeliğine göre, yapılan yayınlar "Alevi İslam konusunda toplumu aydınlatmak, dinî tefekkürü geliştirmek, dinî ve millî birlik ve beraberliği temin etmek üzere" hazırlandıktan sonra basılmaktadır. Bu yayınlar arasında "Prof. Dr. İzzettin Doğan'ın Alevi İslam İnancı, Kültürü ile İlgili Görüş ve Düşünceleri", "Bektaşilik ve Bektaşi Dergahları", "Tarihi Belgeler Işığında Kızıldeli Sultan (Seyit Ali Sultan) Dergahı" ve "Hasan Dede'den Mevlana Sohbetleri" adlı kitaplar yer almaktadır.


Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi