Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seccade Sultan Türbesi
#1
HACI BAYRAM MAHALLESİ, GÜLBABA SOKAK’TA YER ALAN SECCADE SULTAN TÜRBESİ SAHTE OLDUĞU GEREKÇESİYLE KALDIRILDI. TÜRBENİN YERİNE MURADİYE KÜLTÜR VAKFI ONURSAL BAŞKANI MUSTAFA KALFAOĞLU DEFNEDİLDİ. AYNI ZAMANDA KALFAOĞLU’NUN MEZARININ YANINA 35 MEZAR YERİ DAHA HAZIRLANDI.

IMG-20171122-WA0016-514x385.jpg

Seccade Sultan Türbesi’nin kim tarafından yapıldığı bilgisi yok. Türbe uzun zaman boyunca Hacı Bayram Veli Cami’ni ziyaret eden vatandaşlarımızın uğradığı ve bozuk para atarak dilek dilediği bir türbeydi. Türbe sahte olduğu gerekçesiyle yerinden kaldırıldı. Türbenin yerine 2016 yılında hayatını kaybeden Muradiye Kültür Vakfı Onursal Başkanı Mustafa Kalfaoğlu’nun mezarı taşındı. Bunun yanı sıra Kalfaoğlu’nun mezarının yanına 35 kişilik bir mezar alanı daha hazırlandı.

Türbenin mezar alanı yapılması üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek Bu alanın kayıtlarda mezarlık olarak geçtiğini, onun için defin yeri olarak hazırladıklarını danışmanı Avni Kavlak aracılığı ile duyurdu. Hacı Bayram Veli Türbesini ziyaret edenler Mustafa Kalfaoğlu’nun mezarını Seccade Sultan Türbesi zannederek adetlerine devam ediyorlar.

Türbenin kaldırılmasının ardından bölgenin mezarlığa çevrilmesiyle birlikte Belediye Meclis kararı alınarak bölge Hacı Bayram Mahallesi’ne bağlanmış durumda. Ekim ayı itibariyle mezarlığa çevrilen boş alana taşeron bir firma aracılığı ile Kalfaoğlu’nun mezarının yanına 35 mezar yeri daha hazırlandı.

SORU ÖNERGESİ CEVAPLANMADI
Konu hakkında bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın, Süleyman Soylu’ ya yanıtlaması için verdiği soru önergesinde ” Bu mezarla ilgili Bakanlar Kurulu kararı var mı dır?” diye sordu. Bir yanıt alamadı

Nazlıaka konu hakkında, “ Bu alan Başkentimizin inanç merkezidir. Böyle bir alanın mezarlığa çevrilmesi dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek’in halkımıza değer vermediğinin göstergesidir. Bu alan ilgili mevzuat yok sayılarak uygun olmayan bir biçimde törenle mezarlığa çevrilmiştir. Onay prosedürü uygulanmadan Başkentimizin inanç merkezi değersizleştirilmiştir” dedi.

Nazlıaka bölge için, “ Bu arazi aynı zamanda UNESCO tarafından geçici miras listesine alınmış bir alan ve birinci derecede sit alanıdır. Ankaramızın inanç merkezi olan bu alanın mevzuatların yok sayılarak keyfi bir biçimde mezarlığa çevrilmesi kabul edilemez. Meclise soru önergesi verdik. Henüz geri dönüş olmadı ancak bu işin peşini bırakmayacağız. Gerekirse tekrar önerge vereceğiz” ifadelerinde bulundu.

Muradiye Vakfı yetkilileri ise, Mustafa Kalfaoğlu’nun, Hacı Bayram Türbesi yakınına mezarlık olmadığı halde defnedilmesine yorum yapmaktan kaçındılar.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi