Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HZ. Ali’den Güzel Nasihatler
Ben eğrilmeyen kılıç sahibi Aliyül- murtezayım. Kıyamet gününde Kevser havuzunun sahibiyim.

-Kendi sarığını başıma giydirip beni taltif eden resulullah kardeşi olduğum bana demiştir ki. Sen benim kardeşimsin ey keramet kaynağı benden sonra kendisine uyulacak senden başkası kim olabilir.

-Temiz huylu insanlara ilim, edep ve irfan süs oldu.

-Onlar her zaman bu özelliklerle temayüz ederler.

-Sabır, arzu ve temenni edilen şeylerin anahtarıdır.

-Her türlü hayır, sabırla meydana gelir.

-Şiddetli bir sıkıntı başına geldiğinde ondan nefret edip çekinme, çünkü olaylar devam etmez. Arkasından hemen ferahlık görünür.

-Ey kutlu isimle şöhret bulan seçkin peygamberin kızı Fatıma, zatında nice kerametler zuhur eden yüksek şöhret sahibi kılan bir peygamberin kızısın.

-Üstünlük söz konusu edilirse, peygambere yakınlık bana verilmiştir. Dudaklarıyla bana zahiri ve batini ilimleri öğretti, ben dinde fakih oldum.

-Benim diğer, insanlara üstünlüklerinden biride Fatıma ile evli ve ondan doğan çocukların babası olmamdır. Resulullah kendi kızını benimle evlendirdi, böylece şeref oldum.

-Eğer iyilik yapmak istiyorsan, iyi insanlara yap ki misk’in, kokusunu salması gibi seninde o iyiliğin her tarafa yayılmış olsun.

-Hilim ve yumuşaklığı kendine huy edin, insanların eziyetlerini aff et, yaptığın bu işin mükâfatını görür ve işitirsin.

-Sevdiğin zaman haddi aşmayarak ifrat ile tefrite sapmadan sev. Çünkü ne zaman onunla çekişip ayrılacağın belli olmaz.

-Gerçek kardeşin o kimsedir ki sıdk ve doğruluğunu senden eksik etmez. Kendi nefsine zararı tokunsa da faydayı senden ayırmaz.

-İyilik yapmak, çıkılması ve tırmanması güç dağların tepesine ulaşmaktan daha zordur.

-Kötülük, çok hızlı akıp giden bir suyun akıntısından daha süratlidir. Etrafa hemen yayılır.

-Kötü huyları edinmekte zaruret yoktur. Çünkü kötü huy bir yerde durmaz, mizaca sıçrar
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 6 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping