Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevilik İslamiyetin içindeki bir mezhep midir?
#1
Önce  mezhep kelimesi ne anlama geliyor ona bakalım. Mezhep kelimesi Arapça olup “tutulan yol” anlamına gelmektedir. Bu anlamıyla Alevilik İslami bir mezheptir. Ancak hemen belirtelim ki İslamiyet eşittir Sünnilik veya Şiilik değildir.

İslam Üç Ana Damardan Oluşur.

1. Sünni İslam
2. Şii İslam
3. Alevi İslam

Alevilik Nedir?

Önce şunu açıkca belirtmek lazım ki Alevilik Sünnilik veya Şiilik değildir. Sünnilik ve Şiilikte Alevilik değildir.

Sünni İslam’la Alevi İslam anlayışının ortak tek noktaları; Hz. Peygambere ve Kuran-ı Kerimine ve de Allah’ın birliğine inanmaktır. Alevi İslamla Sünni İslam arasında Başka da her hangi bir inançsal bağlılık yoktur.

İlk defa, Hz. Peygamber’in vefatından sonra ortaya çıkan ve Hz. Osman’ın öldürülmesinden sonra şiddetlenen hilafet tartışmalarında Hz. Ali tarafını tutanlara “el-Aleviyye” veya “Sîatu Ali”, bunların karsısındaki gruplara da “el- Osmaniyye” denilmiştir.

Alevi Dedeleri ve Babaları, 1. Avrupa Dedeler Kurultayı’nda (21 – 22 Mayıs 2005, Nijmegen/Hollanda), Alevilik tanımını şu şekilde yapmışlardır: Buna göre; “Alevilik, İslamdır. Hakk-Muhammed-Ali yolunun Kırklar Meclisi’nde olgunlaştığı ve Oniki İmamlarla devam eden; İmam Cafer-i Sadık’ın akıl ölçüsünü rehber olarak alan, Horasan erenlerinin himmetleriyle Anadolu’ya gelen Hazret-i Pîr’le ve ulu ozanlarımızın nefesleriyle hayat bulan inancın adıdır.

Alevi Müslümanlar Camiye gitmez Cem Evine Gider. Ramazanda otuz gün sabit oruç tutmaz. Aleviler Allah bir der ve Hz Muhammed’i onun peygamberi olarak görür ondan sonrada halife olarak HZ Ali’yi kabul eder. Aleviler ibadethane olarak ta Cemevini kabul eder. Aleviler kendini İSLAM olarak kabul eder. Neticede herkes hakkındaki hükmü Allah verecektir. bu bugünkü bir mevzuda değildir 1400 yıllık bir mevzudur. Peygamber efendimiz öldüğü gün Alevi, Sünni çatışmasının temelleri atılmıştır. Osman’ın öldürülmesinden sonra ateş iyice büyümüştür. Hz Ali Muaviye çatışmasında Alevi, Sünni Çatışması iyice körüklenmiş. Hz Hüseyin’in katliyle Alevi, Sünni meselesi iyice içinden çıkılmaz hal almıştır.

Alevilerin ibadethanesi Cami değildir Cem evidir. Aleviler Cem Evinde İbadet eder. Türkiye’de 5000 civarında Cemevi mevcuttur. Ayrıca Alevi Müslümanlar Sünni mezheplere mensup değildir. Yani Peygamber efendimizin vefatından sonra Sünnilerin halife olarak kabul ettiği Ömer’i, Osman’ı, Bekir’i Alevi Müslümanlar halife olarak kabul etmez. Peygamber efendimizin vefatından sonra Hz Aliyi Halife olarak kabul eder.

Açıkçası Camiye giden kişiye Alevi Müslüman denmez. Eğer Alevi Birisi Camiye gidiyorsa o da Sünni olmaz. O Camiye giden her kimse Alevi İslamdan çıkmış Şiileşmiş olur. Camiye gidip Namaz kılan Hilafet mevzusunda Hz Aliyi halife olarak kabul ediyor diğer üç halifeyi kabul etmiyorsa ona Şii diyoruz. O artık Alevilikten çıkmış ve Şii’leşmiştir. Her kim ki Camiye gidip Namaz kılıyor ve 4 halife de hak diyorsa ona da Sünni diyoruz. Yani Camiye gidip namaz kılanlar Alevilikten çıkmış oluyor. Alevilikte kendine göre belirli kuralları ve belirli ibadet şekli olan bir inançtır.

Aleviler Hz Muhammedin yaşarken Cem ibadeti yaptığına inanıyor. örneğin Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

Alevilere göre peygamber efendimizin ilk cem ibadetide şudur: Kırklar: Bilinen Kırklar Meclisi ve Cemi, Aleviliğin temel ibadeti olan Cem’in kaynağıdır. Kırklar meclisi, zamanı mekanı belirli olmayan içinde Hz. Ali’nin de olduğu, Muhammed’in sonradan katıldığı bir ulular meclisi, Geleneksel Alevi kaynaklarında bu olay Miraç Gecesine bağlanarak anlatılır. Kırk kişinin katıldığına inanılan bu meclisteki ibadette yaklaşık yarı yarıya kadın erkek bulunmuştur. Aleviler Kırklar ve 40’lar meclisinin inanç ve sosyolojik boyutlu bir ulular topluluğu meclisi olduğuna inanır.

Alevilikte farz oruç, Muharrem Ayında tutulur. Muharrem aynı zamanda Kerbela şehitleri nezdinde tarihteki tüm mazlumlar için yas tutma ayıdır. Muharrem orucu dışında farz olmamakla birlikte Masum- u pak ve Hızır orucu da vardır. Alevilikte, bir ay süreyle tutulan Ramazan orucu yoktur. Dişi Sığır Bölümü 185. ayet gereği Ramazan ayında dolunay süresince üç gün oruç tutmak farz- ı kifâyedir. Dileyen bu orucu tutar. Tutmayana herhangi bir sorumluluk yoktur.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi