Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ABF İnanç Kurulu: Alevi İmam Lisesi lağvedilsin
#1
ABF_inan_kurulu_toplantisi_mersin-6.jpg&w=650&h=365

Alevi Bektaşi Federasyonu inanç kurulu  yaptığı toplantıda, İstanbul Halkalı’da yapılan ve hizmete açılan Alevi İmam Hatip okulunun müfredatının  lağvedilerek bilimsel eğitim veren bir programla faaliyet göstermesi ve milli eğitim bakanlığına devredilmesini talep edildi. 

Alevi Bektaşi Federasyonu İnanç Kurulu toplantısını Mersin’de gerçekleştirdi. Yapılan toplantıya inanç kurulu üyeleri ve AKD Genel Başkanı Doğan Demir, HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez katıldı. Toplantıda, dedeleri ve anaları yetiştirip tayin eden okulların olmadığı bunu ocakların yaptığı belirtildi.

“İstanbul Halkalı’da sistemin siyasi ve ekonomik nimetlerinden yararlanan bir Alevi iş adamı tarafından yaptırılan ve hizmete açılan ‘Alevi İmam Hatip Okulu’ olarak bilinen Alevi inanç önderi (dedeleri-anaları) yetiştirmeyi amaçlamaktadır” denilen açıklamada, Alevilerin inanç önderlerinin ocaklardan yetiştirildiği hatırlatılarak tepki gösterildi.

“OKULDA GÖREV YAPACAK ALEVİ DEDELERİN VEBALİ AĞIR OLACAK”

Bu çalışmayla Alevilerin asimile edilmesinin hedeflendiği kaydedilen açıklamada şunlar kaydedildi;

“Alevi dedeleri talipler tarafından belirlenen dedelerdir. Kimse Alevi dedelerinin çocuklarını asimile ederek mollalaştıramaz. Bu okulun müfredatını uygulamada görev alacak Alevi dedelerin (seyyitlerinin) vebali ağır olacak ve Alevi kamuoyunda asla itibarları olmayacaktır.

Bizim tek müfredatımız ulu ozanlarımızın nefesleri, yol ulularımızın, pirlerimizin bin yılların süzgecinden geçirip, gönül tandırlarında pişirip günümüze ulaştırdıkları söylem ve gülbenklerdir. Alevilerin olmazsa olmaz ilkesi ve ülkemizin çimentosu olan laikliktir. Okulların hedefi laik, bilimsel ve çağdaş bir eğitim vermektir. Zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersine karşı olan Alevilerin bu okulu ve bu okuldan yetişecekleri sahiplenmeleri asla kabul görmez.”

Aleviler bu okulun müfredatının lağvedilerek bilimsel eğitim veren bir programla faaliyet göstermesi ve milli eğitim bakanlığına devredilmesi talebinde buldu.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping