Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ankara Barosu'ndan 'Hukuksuzluğun tam da karşısındayız' pankartı
#1
Yüksek Seçim Kurulu'nun karşısında bulunan Ankara Barosu bina dışına "Hukuksuzluğun tam da karşısındayız" pankartı astı. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan pankarta ilişkin, "Hukuksuzluğun tam da karşısında olduğumuzu biraz da ironi içererek YSK'nın tam da karşısındaki binamızdan vatandaşlarımızla paylaşmak istedik" dedi.


baro_s.jpg

Ankara Sıhhiye’de bulunan Ankara Barosu binasının dışına ” Hukuksuzluğun tam da karşısındayız” yazılı pankart astı. Ankara Barosu’nun karşısında Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun yeni binası bulunuyor.


 
Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan bina dışına astıkları pankarta ilişkin Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada, “Bizim binamız YSK’nın tam karşısında. Biz siyasi iktidarların, siyasi partilerin, adayların iktidarların söylemleriyle ilgilenmiyoruz. Bizim açımızdan önemli olan ortada bir hukuksuzluk varsa bunun tam da karşısında durmaktır” dedi.


YSK’nın İstanbul seçimlerine ilişkin aldığı kararı “Önceki uygulamalara aykırı ve kamu vicdanına aykırı bir karar” olarak niteleyen Sağkan şunları kaydetti:

“Demokrasi’nin olmazsa olmazı seçim sistemine zarar veren ve insanların sandığa olan güvenini zedeleyen bir karar aldılar. Bu kararla ilgili hukuksuzlukları üç başlık altında topladık. Birincisi sandık kurullarının oluşumuyla ilgili itirazların usulü YSK’nın seçim takviminde belirleniyor. 2 Mart 2019’a kadar itiraz yapılmadığı takdirde olağanüstü itiraz ve tam kanunsuzluk itirazının yapılamayacağı çok açık olarak düzenlemelerde var. Yine YSK’nın yerleşik kararlarına göre de sandık kurulunun başkan ve üyelerinin görevlerini kötüye kullanması halinde bu seçim iptaline neden olmaz ilgililerin cezai sorumluluğuna başvurulur deniyor. Sandık kurulu oluşumunda varsa bir usulsüzlük bunun faturasını kurulların oluşumundaki sürece dahil olmayan adaylara ya da oy veren milyonlara çıkarmak seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesidir.

Ayı zarfın içerisinde dört oy kullanıldığı halde bunun birinin geçersiz olmasının hukuken izahı yok. 7 asıl 4 üyesi bulunan kurulun 11 üyeyle toplanması da açıkça Anayasa’ya aykırı. Tüm bu usulsüzlükler göz önünde alındığında verilen kararın Anayasa’ya, yasaya ve YSK’nın önceki uygulamalarına aykırı olarak verildiği inancındayız. Biz de Ankara Barosu olarak avukatlık kanunun 95’inci maddesinin bizlere verdiği yetki uyarınca hukuksuzluğun tam da karşısında olduğumuzu biraz da ironi içererek YSK’nın tam da karşısındaki binamızdan vatandaşlarımızla paylaşmak istedik.”
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi