Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
26 yıllık Sivas Katliamı Davası 1 dakika sürdü
#1

Sivas Madımak Oteli Katliamı davası Ankara’da görüldü. Mahkeme heyeti, firari 3 sanığın yakalanıp yargılanmadan dosyanın kapanmayacağına hükmederek bir sonraki duruşmayı 26 Eylül 2019’a erteledi.

 2 Temmuz 1993’te yapılan Sivas Madımak Oteli Katliamı’nın davası Ankara’da görüldü. Yoğun katılımın olduğu duruşmaya, yakınlarını yitiren aileler, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Müslüm Metin, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ve yönetim kurulu üyeleri, Demokratik Alevi Derneği Genel Sekreteri Murat Işık ve Ankara şube yönetim kurulu üyeleri, KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, Milletvekili Aylin Nazlıaka ve çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

Müşteki avukatlarından Şenal Sarıhan, firari üç sanığın yakalanması ve sorumluluğu bulunan tüm isimlerin yargılanması yönünde taleplerini yineledi.

Mahkeme heyeti, firari 3 sanık Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş hakkındaki yakalama kararının devamı yönünde karar vererek, sanıkların yakalanması konusunda Dışişleri Bakanlığına da yazı yazılmasını hükmetti. Mahkeme Başkanı Mehmet Tuğrul Türksoy, gelecek celse daha geniş bir salon temin edilmesi konusunda  müzekkere yazılmasına karar vererek bir sonraki duruşmayı 5 Kasım 2019 saat 11.15’e erteledi.

Duruşma sonrası PİRHA’ya konuşan Milletvekili Aylin Nazlıaka, “Biz, bu örgütlü kötülükle dün olduğu gibi bugün de yarın da mücadele etmeye devam edeceğiz” diyerek şunları söyledi:

“26 yıl süren duruşma bugün bir kez daha 45 saniye gibi çok kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlandı. Hukuki mücadelemizi verirken biliyoruz ki vicdanlarda bu dava yargılandı ve halk aslında kararını verdi. Hukuki hesaplaşma olmadan yarın bir kez daha organize bir kötülükle karşılaşmayacağımızın garantisi olmayacaktır. O yüzden bir an önce firari sanıkların yakalanıp duruşmaya getirilmesini ve bu davanın olması gerektiği gibi sonuçlanmasını bekliyoruz. Her koşulda bu davanın takipçisi olacağız. Ancak yaralı ailelerin vicdanı kanıyor. Artık bu süreç bir an önce bitmeli. ‘Dava zaman aşımına uğradı hayırlı olsun’ demekle bu iş bitmez.”
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping