Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
‘Okulda cuma namazına gitmediğim için dışlandım’
 alican-demirci-2.jpg

Yeni eğitim sistemine ve zorunlu din derslerine tepki gösteren üniversite öğrencisi Alican Demirci, “Ben şu anki eğitim sistemini gerçekten beğenmiyorum. Çünkü teknoloji adına hiçbir şey yapmıyoruz, sadece din adına koşturuyoruz. İnsanlar uzaya giderken biz geriye gidiyoruz” dedi.

Üniversite öğrencisi Alican Demirci, Alevi çocukların oldukça zorluk çektiği zorunlu din dersine ve mevcut gerici eğitim sistemine ilişkin konuştu.

“GİYDİĞİMİZ ELBİSEYİ BİLE KISITLAYACAKLAR”

Mevcut eğitim sistemini beğenmediğini belirten Demirci, “Teknoloji adına hiçbir şey yapmıyoruz, sadece din adına koşturuyoruz. İnsanlar uzaya giderken biz geriye düşüyoruz. Bugün giydiğimiz elbiseyi bile kısıtlayacaklar ve diyecekler takke ile gezeceksin. Eskiye, Osmanlı’ya neredeyse dönülecek. Her şeye kısıtlamalar geliyor ilerleyemiyoruz. İnsanlar çok geri düşünüyorlar. Sabit fikirliler. Bir gözlük takmışlar ve o gözlüğün gördüğü derecede görüyorlar. Hiç etraflarına bakmıyorlar” diye konuştu.

“ZORUNLU DİN DERSİNİ DAYATTILAR”

Alevi çocuklarının okullarda dışlandığını ve zorlandığını kaydeden Demirci, zorla dayatılan zorunlu din derslerine tepki göstererek şunları ifade etti:

“Zorunlu din dersi var. Ben zorunlu din dersi almak istemedim ama dayattılar. Bizim okul yeni yapılırken bizi İmam Hatip lisesine gönderdiler ve orada zorunlu olarak dersler aldık. Okulumuz açılınca nefes aldık. Bunun dışında artık lisede bir ayrışım var. İnsanları ayırıyorlar birbirlerinden. Yani oturup ‘kardeşim nasılsın’ diyemiyorsun. ‘Kardeşim sen Alevisin biraz uzak otur benden diyorlar’. Ben ne yaptım sana. Gelip hiç bana sordun mu, nasılsın kardeşim sizin kültür böyle, bizim kültür de böyle. Sen bilir misin bunları? Ya da ‘Ben bir şeyler öğrenmek istiyorum’ diyerek gelip bana danışabilir. Ben ona bildiğim kadarı ile anlatabilirim. İnsanlar o kadar yozlaşmışlar ki hiçbir soruyu böyle sormuyorlar. Diyorlar bu Alevi, buna bir şey sormaya gerek yok zaten, biliyoruz.”

“KAPILARIN İŞARETLENMESİYLE DALGA GEÇTİLER”

Alevilerin kapılarına çarpı işareti konulmasına değinerek bunun dalga konusu yapıldığını belirten Alican Demirci, şöyle devam etti:

“Bir kültür ile dalga geçilecek bir şey yok. Biz Aleviler olarak televizyona çıkıp bir türban hakkında dalga geçmiş olsak bizi linç etmeye kalkarlar. Sonra Aleviler böyle, Aleviler şöyle olur. Ama onlar bizim hakkımızda dalga geçebiliyorlar. Biz bir şey diyor muyuz? Diyemiyoruz. Ama aslında dememiz lazım. Neden diyemiyoruz ki? Onlar diyorsa biz de deriz. Ama kötü dille değil, insan gibi konuşarak. İşte sizin kültür böyle, bizim kültür böyle diyerek. Aslında siz biz de yok. Hepimiz biriz. Ancak dinsel sorunlar, devletin yaptığı baskılar, insanları bu hale getiriyor. Özellikle yaşadığımız şu ekonomik sıkıntı durumlarında intihar edenleri, kendini öldürenleri, kesenleri haberlerde de görüyoruz.”

“ARTIK HERKES İMAM HATİP OKUYOR”

Demirci, Alevi inancına mensup bir genç olarak okulda zorunlu din derslerine ilişkin yaşadığı zorlukları ise şöyle aktardı:

“İmam hatipte bir seneye yakın okudum. Lise 1’de geldim sonra kendi okulum yapılınca lise 2’de oraya geçtim. Ondan sonra rahatladım. Ama yine dışlamalar vardı. Arkadaşlarım tarafından bana karşı dışlamalar, dalga geçmeler, sıkıştırmalar oluyordu. Ama yine de muhatap olmuyordum. Arkadaşlara sakin kafa ile oturup durumu anlatıyordum. Bir araştıralım bir bakalım aslında siz biz yok hepimiz biriz araştırıp ona göre konuşalım. Siz de çocuk değilsiniz. Konuşalım anlaşalım gibi olayları bayağı bir yaşadım. Kız arkadaşım hiç olmadı bayağı bir kapalıydılar. Başı açık öğrenciler imam hatip okullarına giremiyordu. Ama artık herkes imam hatip okuyor. Ancak imam hatip okuyan ne oluyor onu da bilmiyorum. İmam hatiplerin olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bir insan imam hatip okuyup nereye gelebilir. Onu da düşünüyorum. İmam hatip okusanız ne yapabilirsiniz, nerede para kazanabilirsiniz. Gidip Kur’an mı vereceksiniz anlaşmalı. Herkes kendi inancını kendine yaşamalı.”

“OKULDA CUMA NAMAZINA GİTMEDİĞİM İÇİN DIŞLANDIM”  

Cuma namazlarına gitmediği için dışlandığını belirten Demirci, “Arkadaşlarım beni ‘Sen Alevisin cumaya gitmezsin’ diye dışlıyorlardı ve cumaya gitmek için zorluyorlardı. ‘Kaç haftadır cumaya gitmiyorsun kafirsin falan’ diyorlardı bana. Her şeyin Allah ile bizim aramızda olduğu için ben takmadım onları. Bu şekilde beni dışladılar. Çok kavga ettim” diye konuştu.

Alican Demirci, şunları ekledi:

“Zorunlu Arapça dersi vardı. Bilmiyordum ve hayatımda ilk defa görüyordum bu dersi. İlk sınavım kötü idi ikinci sınav da böyle. Kopye çekerek toplamaya çalıştım. Hoca Kur’-an’ı kerim getirtiyordu. Hatta ilköğretimde din hocamız bize herkes burada sınıfın önünde şematik olarak namaz kılacak demişti. Öğretmenin masasını çektik arkadaş takke takıp şöyle abdest alınır, kıble bu taraf diyerek namaz kılmıştı. Ben kılmadım. Zaman bana gelmemişti. Gelseydi kılar mıydım? Herhalde kılmazdım. İstemediğim bir şeyi kılmak zorunda değilim madem dinde zorlama yoksa. Zorunlu din dersi olmasın.”

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping