Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fatma Ülgür: Alevilik sevgi ve hoşgörünün yoludur; inancımıza sahip çıkalım
#1
fatma-ulger-3-1.jpg

 Adıyaman Merkeze bağlı Kızılcahöyük köyünde, ilerleyen yaşına rağmen Alevilik ritüellerine göre yaşayan Fatma Ülgür, “Alevilik sevginin ve hoş görünün yoludur. Kendi yolumuza inancımıza sahip çıkmak için her kes üzerine düşen görevi yapmalıdır” dedi.

Alevilik yol erkanının yoğun olarak yaşandığı bir çok ziyaret ve dergahın bulunduğu Adıyaman Merkeze bağlı Kızılcahöyük köyünde, ilerleyen yaşına rağmen Alevilik ritüellerine göre yaşayan 8 çocuk annesi Fatma Ülgür konuştu.

“ZOR KOŞULLARDA YAŞADIK”

 Fatma Ülgür, “Ailem Koçer’di hayvancılıkla uğraşıyorduk. Birçok bölge, köy gezdik. O dönem zor koşullarda yaşıyorduk. Evlendikten sonra bu köye geldim. İyi ki de gelmişim” diyor.

Ülgür, “Ben bu köye geldiğimde o dönemde köyde Alevilik yol erkanı yoğun bir şekilde yaşanırdı. Kureyşan Ocağı Piri Kamber Dede köyümüze gelir yol erkan yürütürdü. Köye geldiğinde genelde bizim eve gelirdi. Kurban kesip yemekler hazırlardık, kendisine senelik çıralıklarımızı verirdik” diye konuşuyor.

Ülgür, Kamber Dedenin evlerine geldiği dönemlerden kalan anılarını anlatırken o günü yaşıyor. Alevilik yoluna ve pirine olan bağlılığından dolayı gözlerinin içi parlıyor.

“ALEVİLİK SEVGİNİN VE HOŞGÖRÜNÜN YOLUDUR”

“Kamber Dedenin köye geldiği dönemlerde köyde yaşayan, Alevilik yol erkanının yaşatılmasında, sürdürülmesinde ve çocuklarımıza aktarılmasında büyük emekler veren köyün ileri gelenleri vardı” diyen Fatma Ülgür şöyle devam ediyor:

“Dede köye gelemediği dönemlerde köyün en geniş odasının birinde toplanır, köyümüzün yola hizmet eden canları ile birlikte cemler yapardık. Onları rüyamda görüyorum, sürekli o günleri yaşıyorum. Eskiden köyde müsahiplik vardı kurbanlar kesilirdi. Bugün de müsahipliğin sadece adı var. Onun şartları yerine getirilmiyor. Bugün de yine bu köyde cemler yapılıyor. Şimdiki gençler de Alevilik yol erkanını bir şekilde sürdürüyor. Alevilik sevginin ve hoş görünün yoludur. Kendi yolumuza inancımıza sahip çıkmak için herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.”

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping