Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
‘Fatih Portakal’a bir şey olursa sorumluluğu Erdoğan’dan bileceğiz’
#1
fatih-portakal-e1545141904107.jpg&w=650&h=365

Gazetecilik meslek örgütleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Konya’da yaptığı konuşmada “Bu millet patlatır enseni” sözleriyle Fatih Portakal’ı hedef almasına tepki gösterdi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreteri Sibel Güneş, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, Türkiye Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, Portakal’ın Erdoğan tarafından 15 Aralık’tan beri yaptığı üç konuşmada peş peşe hedef alınmasını Bianet’e değerlendirdi.

Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, Erdoğan’ın sözlerinin birileri tarafından “talimat” olarak algılanıp uygulanabileceği endişesini taşıdıklarını belirtirken Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu da “Portakal’ın başına bu saatten sonra bir zarar gelmesi durumunda sorumluluğu Sayın Cumhurbaşkanı’ndan bileceğimizi ilan ediyoruz.” dedi.

RSF TEMSİLCİSİ: CUMHURBAŞKANI’NDAN BİLECEĞİMİZİ İLAN EDİYORUZ 

Habere göre Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, “Yerel seçimlere doğru giderken bir kez daha bir Cumhurbaşkanı’na yakışmayacak üslupta kendisi kadar kamuoyuna mal olmuş bir gazetecinin canına kast edilebilecek bir ölçüde hedef alındığına tanık oluyoruz. Geçmişte Hrant Dink örneğinde yaşadığımız gibi Fatih Portakal’ın canına kast edilirse toplumda bağımsız durması beklenen ve vicdanları rahatlatması beklenebilecek kişi olarak Sayın Cumhurbaşkanı ne gibi bir söyleme sığınacak. Sınır Tanımayan Gazeteciler olarak toplumsal kutuplaşmayı tehlikeli şekilde provoke eden bu sorumsuz söylemlere son verilmesini bekliyoruz. Portakal’ın başına bu saatten sonra bir zarar gelmesi durumunda sorumluluğu Sayın Cumhurbaşkanı’ndan bileceğimizi ilan ediyoruz.”

TGS: PORTAKAL ŞAHSINDA MEDYAYA MESAJ VERİYOR

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, “Erdoğan Fatih Portakal şahsında Türkiye medyasına ve toplumuna ‘Ben şiddetle sizi bastırırım, kimse bana bir şey söyleyemez, sokağa çıkamazsınız’ mesajı veriyor. Birincisi, sokağa çıkmak, eylem yapmak, protesto düzenlemek haktır. Bu evrensel doğruları Erdoğan’a tekrar tekrar hatırlatmaya devam edeceğiz. İkincisi, açık ki Erdoğan ‘savcılar harekete geçecektir’ dediğine göre, yargının üzerinde olduğunu düşünüyor. Bağımsız bir yargı olmadığını, kendisinin talimatıyla savcıların harekete geçtiğini de itiraf etmiş oluyor” dedi.

TGC: HEDEF GÖSTERİLDİĞİ İÇİN ÖLDÜRÜLMÜŞ 66 GAZETECİ VAR

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreteri Sibel Güneş de cemiyet adına yaptığı açıklamada “Basın özgürlüğünü eğer evrensel ölçütlerde ele alırsak; halkın gerçekleri öğrenmek, doğruları bilmek hakkıdır” dedi. Güneş şöyle devam etti:

“Bunun için görev yapan gazetecilerin siyasetçiler tarafından hedef gösterilmesini demokrasi dışı görüyoruz. TGC Basın Müzesi Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde her siyasi görüşten, hedef gösterildiği için öldürülmüş 66 gazeteci var. İktidarların gazetecilerin güvenli koşullarda mesleğini yapmasını sağlama sorumluluğu olduğunu unutmaması gerekiyor. Gazetecilerin her dönem günah keçisi haline getirilmesi, hedef gösterilerek can güvenliklerinin hiçe sayılması bu ülkede demokrasinin yeşermesini de engelliyor. Hedef gösterilen tüm meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmayı sürdüreceğiz.”

BASIN KONSEYİ: ERDOĞAN’IN KONUŞMASINI TALİMAT OLARAK ALGILAYACAKLAR VAR

Basın Konseyi adına açıklama yapan Genel Sekreter Mustafa Eşmen ise endişelerinin “Had bildirmek için bekleyenlerin bunu bir talimat olarak algılamasıdır” dedi ve şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, son mitinglerinde muhalefetin yanı sırası medya mensuplarını da hedef almayı alışkanlık haline getirmiştir. Hafta sonu Denizli ve İstanbul’daki mitinglerinde adını vermeden eleştirdiği Fox TV, ana haber sunucusu Fatih Portakal için bugün Konya’daki konuşmasında ‘Birileri çıkmış Portakal mıdır, mandalina mıdır, narenciye midir? Sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini bu millet patlatır enseni’ ifadelerini kullanmıştır. Cumhurbaşkanı’nın, bir medya mensubu için küçümseyen üslup kullanması; hele ‘had bildirme’, ‘ense patlatma’ ifadelerini kullanması talihsizliktir, yakışıksızdır, asla kabul edilemez. Endişemiz, ‘had bildirmek’ için bekleyenlerin, bunu talimat olarak algılamasıdır.”
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi