Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karadeniz Alevileri ayrı bir federasyon kuruyor
#1
Karadeniz-aleviler-toplanti-akd-ordu-4.jpeg&w=650&h=365

Tokat, Amasya, Çorum, Samsun, Trabzon ve Ordu’da bulunan birçok Alevi kurum temsilcisi ve cemevi başkanı geçtiğimiz pazar günü Alevi Kültür Derneği (AKD) Ordu Şubesi’nde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonucunda Karadeniz’deki Alevi kurumlarının bir araya gelerek ayrı bir federasyon oluşturmasına karar verildi. 

Karadeniz bölgesinde bulunan Tokat, Amasya, Çorum, Samsun, Trabzon ve Ordu illerindeki birçok Alevi kurum temsilcisi, cemevi başkanları, muhtarlar ve dernek temsilcileri geçtiğimiz Pazar günü Alevi Kültür Derneği (AKD) Ordu Şubesinde bir toplantı gerçekleştirdi. Saat 13:00’te başlayan toplantıda Karadeniz bölgesindeki Alevilerin sorunları ve bu sorunların nasıl çözüleceği tartışıldı. Toplantı sonucunda güç birliği yapma ve yasal zeminde federasyon oluşturma kararı alındı.

Yapılacak çalışmalar için toplantıların idare edilmesi, sürecin istenilen amaç doğrultusunda yürümesi için bir divan oluşturulup yola devam edilmesi kararlaştırıldı. Divan başkanlığına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, başkan yardımcılığına Merzifon Piri Baba Dernek Başkanı Cengiz Doğmuş, yazmanlıklara PSAKD Samsun Şube Başkanı Cem Sultan Ermiş, AKD Fatsa Şube Başkanı Birol Tutkan getirildi.

“ASİMİLASYONUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK”

11 Kasım 2018’de PSAKD Havza Cemevinde yapılan toplantıda federasyon oluşumu için bir tüzük hazırlanması kararlaştırılmıştı. Hazırlanan tüzük katılımcı canların ortak kararı ile maddeler teker teker okunup oylanarak katılımcıların oy birliği ile karara bağlandı. Kurulacak federasyonun kuruluş aşamasında başkanlığını Muharrem Erkan’ın yürütmesi, genel merkezin de Tokat olması kararı verildi. 5 saat süren toplantı sonunda şu kararlar alındı:

– Bölgemizde çok sayıda faaliyet yürüten cemevlerimiz bulunmaktadır. Büyük bir kısmının kurumsal kimliği bulunmamaktadır. (dernekleşme, vakıf) bu cem evlerine acilen kurumsal kimlik kazanmaları için destek ve yardımlar sunulacak.

– Yapılan etkinlik faaliyetlerinde bir koordinasyon oluşturulacak.

– Bu çalışmaların yasal hukuki ve örgütlenme boyutu Muharrem Erkan başkanlığında yürütülerek kurumsallaşması sağlanacaktır.

– Kurulması düşünülen federasyon yapısı, katılımcı derneklerin 400’ün üzerinde olması durumunda konfederasyonlaşma konusu katılımcı derneklerin gündemine taşınıp daha işlevsel bir yapı oluşması sağlanacaktır.

-Yapılacak anma, etkinlik ve faaliyetlerin 1 yıl önceden takvime bağlanması sağlanacaktır.

– İller arası maddi, manevi, sosyal, kültürel yardımlaşmanın en üst seviyeye çıkarılması sağlanacaktır.

– Bölgemizdeki asimilasyonun önüne geçmek için çalışmalar yürütülecektir.

– Ülkemizin demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olması için çaba yürütülecektir.

– Bu bölgeler, iller, köyler arası ritüellerimizin farklılığını ortadan kaldıran Hünkar Hacı Bektaş Veli Vakfı tarafından çıkarılan erkanların uygulanması sağlanacaktır.

– İnanç merkezlerimiz olan cemevlerinin ‘edep, erkan’ kurallarına uyması sağlanırken, derneklerimizin demokratik bir yapıya dönüşümü sağlanmalıdır.

– Bölgemizde bir inanç kurulu oluşturularak inanç üzerine yapılacak çalışma, karar verme, konusunda faaliyetler hızlandırılacaktır.

– Tüm bu çalışmalar, postnişimiz Hürrem Veliyettin Ulusoy’un bilgisine sunularak görüş önerileri dikkate alınacaktır.

– Çağdaş eğitime, bilime önem verilerek, iller arası kurumların sanatsal, kültürel, etkinliklerin iller arası sirkülasyonu sağlanacaktır.

– Tokat ve Çorum’da yapılacak toplantılardan sonra 5 dernekle federasyon kurulup diğer derneklerin de federasyona katılımı sağlanacaktır.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping