Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
‘Maraş’ta Alevi katliamı tam 168 saat sürdü: Unutmak ihanettir’
#1
maras-katliami.jpg&w=650&h=365

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) MYK üyesi Özgür Kaplan, dünyanın gözü önünde, devletin gözetiminde Maraş’ta Alevi katliamının tam 168 saat yaşandığını hatırlattı. Kazanda yakılarak katledilen 14 yaşındaki Ali’yi de hatırlatan Kaplan, “Ali’yi unutmak ise insanlığa ihanettir” dedi. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) MYK üyesi Özgür Kaplan, Maraş Katliamı’nın 40. yılı nedeniyle yazdığı mesajında “Maraş’ta Alevi katliamı dünyanın gözleri önünde tam 168 saat, yani bir hafta, yani 7 gece 7 gündüz sürdü” hatırlatmasında bulundu.

Tüm Alevi katliamlarının devletin aklı ile ve gözetiminde yapıldığını belirten Kaplan, şu örnekleri verdi:

“Malatya’da 70 saatten fazla, Çorum’da tam 816 saat, yani 34 gün, bir aydan fazla süren bir katliam olmuştur. Ve yine Madımak 8 saat boyunca Devletin gözetiminde ve kontrolünde yakılıp, insanlar katledilmiştir. Eğer bir ibadethane devletin aklı ile icraatlar yapıyor ise o ibadethane devlete ait bir kurumdur. Örneğin 1977’de Malatya’da Alevilere hakaret etmek için ‘’Mum Söndü’’ adlı sözde bir oyun sahnelenmişti. Camilerde Türkçülük ve Sünnilik propagandaları yapılıyor zaten hemen ardından Valilik ve Alevilere ait ev ve iş yerlerine saldırı başlıyordu. Maraş’ta yine aynı şey oluyor, camilerden anonslar yapılarak, ‘’Hacı olma ile cennete gidilmez Kızılbaş öldüren cennetlik olur…’’ anonsları yapılıyordu. Çorum’da durum tıpa tıp aynı idi. Bildiğimiz üzere Madımak Katliamı da cami-cemaat marifeti ile yapıldı.”

“Artık şunu kesin olarak söylemeliyiz: Bu ülkede camiler devlet tapınağıdır. Çünkü tüm Alevi katliamları camilerden organize edilmiştir” diyen Özgür Kaplan, “Nasıl bir nefret ve kindir ki; düşünün eviniz saldırıya uğradığında çocuklarınızı 40-50 senelik komşunuza saklamak istiyorsunuz ama o komşu nefret ile çocuğunuzu katlediyor. Nasıl bir psikolojidir ki 80 yaşındaki kadına tecavüz edip tornavida ile gözlerini oyabiliyor. Nasıl bir alçaklıktır ki hamile kadınları katlediyor” ifadelerini kullandı.

“KATLEDENLERİ KINAYAN DİNİ BİR KURUM, VAKIF, DERNEK GÖRDÜNÜZ MÜ?”

Bugüne kadar, ’Allah için öldürün, Kızılbaş öldüren cennete gider’ diyerek insan katledenleri kınayan bir dini kurum, vakıf, dernek duyulmadığını belirten Kaplan, şöyle devam etti:

“Tabi ki duymadık ve duymayacağız da. Çünkü Devlet aklı Sünnidir. Çünkü bu topraklarda Aleviler yalnızca bir inancı değil aynı zamanda bir sınıfı da temsil etmektedir. Bu sınıf sadece zenginlerin karşısında yoksulları temsil değildir, Sünni Devletin öteki olarak gördüklerinin sınıfıdır. Şeriatı isteyenlere karşı laikliği isteyenlerin sınıfıdır.”

“40 YIL GEÇTİ YARALARIMIZ KAPANMADI” 

“Maraş Alevi katliamının üzerinden 40 yıl geçti ama yaralarımız hiç kapanmadı. Öldürülenlerimizin acısı ilk günkü kadar tazedir. Bu katliamı ve acıları unutan bizden değildir” ifadelerini kullanan Kaplan, “Tüm tehdit ve engellemelere rağmen bu yıl da 22 Aralık günü, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak Maraş’ta olacağız” dedi.

Maraş’ta 14 yaşında katledilen Ali’yi hatırlatan Özgür Kaplan, yazısına şöyle devam etti:

“Ali’den Koray’a atıf olması dileğimle.
ALİ 14 YAŞINDADIR.
Önce içine silah doldurulan tabutlar camiye taşındı.
Sonra, camiden, ‘herkes gelsin emanetini alsın’ anonsları yapıldı.
Silahları alanlar camiden çıkıp, Allahu ekber, Alevi öldüren cennete gider” diye bağırarak, önceden işaretledikleri evlere saldırdılar.
ALİ 14 YAŞINDADIR.
Evleri, arabaları, hayvanları yakarlar. Yaşlı-çocuk-genç-hamile kadınlara tecavüz edip katlederler.
Katliamdan sağ kurtulanlar şaşkındır. Bir yandan yaralarını yoklarken bir yandan ölülerini toplamaya koyulurlar.
ALİ 14 YAŞINDADIR.
Bulamazlar.
Son bir umut olarak komşunun evine bakarlar. Bodrum katta bir kazan durmaktadır.
Kapağı açtıklarında nihayet Ali’yi bulurlar.
Bir süre sonra katliamcı biri anlatmaktadır: Önce çırılçıplak soyduk, sünnetsiz olduğunu görünce, Allahın emrettiği gibi onu kazanda canlı canlı yakarak katlettikten sonra kol ve bacaklarını kestik, der.
ALİ 14 YAŞINDADIR.
Annesi görevlilere yalvarır. Yavruma son kez sarılayım der. Olmaz derler.
Anne yalvarmaktadır, bir tutam saçını verin bari der. O’da olmaz derler.
Çünkü Ali yakılmıştır ve bir tel dahi saçı yoktur artık.
Bir asker dayanamaz ve Ali’den bir diş söküp annesine verir.
ALİ 14 YAŞINDADIR.
Maraşlıdır.
SUÇU ALEVİ OLMASIDIR…
Ali’yi unutmak ise insanlığa ihanettir…”
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping