Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Engellemelere rağmen Maraş’ta canlarımızı anacağız
#1
IMG_1294-1440x1080.jpg

HBVAKV Adıyaman Şube Başkanı Nusret Tunç, Maraş Katliamı’nın 40’ncı yıl dönümü vesilesi ile PİRHA’ya konuştu. Tunç, “Alevi örgütleri olarak Maraş merkezde yeterince örgütlenemediğimiz için katliamda yaşamını yitiren canlarımızı anmamız sürekli engelleniyor. Her türlü engellemeye rağmen canlarımızı anmak için Maraş’ta olmalıyız” dedi.

Maraş Katliamı’nın üzerinden tam 40 yıl geçti ancak katliamın izleri hala dipdiri. 19 Aralık ile 26 Aralık 1978’de yaşanan katliamda, sadece bir hafta içerisinde resmi verilere göre 111 kişi, resmi olmayan beyanlara göre ise yüzlerce insan yaşamını yitirdi, yüzlerce insan yaralandı, 210 ev, 70 iş yeri tahrip edildi. Katliamın hedefinde ise Aleviler, Kürtler ve devrimciler vardı.

Maraş Katliamı’nın 40’ncı yıl dönümü vesilesiyle yapılan eylemle ve açıklamalarla Katliam’da yaşamını yitiren canlar anılıyor. Bu vesile ile Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Adıyaman Şube Başkanı Nusret Tunç, PİRHA’ya açıklamalarda bulunarak 22 Aralık Cumartesi günü Maraş’ta yapılacak anmaya katılım çağrısı yaptı.

“ALEVİLER OLARAK MARAŞ MERKEZDE YETERİNCE ÖRGÜTLENEMEDİK”

“Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı olarak, yapılan Maraş anmalarına her yıl Adıyaman’dan katılım sağlıyoruz. Maraş’ta çok ciddi bir katliam yaşanmıştır. Her hangi bir taşkınlık, olay çıkarmak için değil, sadece canlarımızı anmak için oraya gidiyoruz” ifadelerini kullanan Nusret Tunç şöyle konuştu:

“Aleviler zamanında yıllarca Maraş’ta örgütlenip bir cemevi kurma yoluna gitmediler. 2 Temmuz’da Sivas Madımak Katliamı’nda yaşamını yitiren canlarımızı anıyoruz. Ama Maraş’ta Valilik buna izin vermiyor, yasaklıyor. Kendi inancımıza göre canlarımızı anmak için yapacağımız anma programı engelleniyor. Burada kurumlar olarak bizim de biraz suçumuz var. Maraş merkezde çok ciddi bir Alevi nüfusu var. Elbistan, Nurhak, Pazarcık ve Narlı’da olduğu gibi Maraş merkezde de Alevi kurumları olarak yeterince örgütlenme yapabilseydik ve bunun mücadelesini verseydik Sivas’ta olduğu gibi Maraş’ta da kitlesel bir şekilde canlarımızı anabilirdik.Bunun özeleştirisini de vermemiz gerekiyor. Her şeye rağmen yapılan anma programına her yıl katılıyoruz bu yıl da katılacağız.”

“PİRLERİMİZ VE CANLARIMIZLA BİRLİKTE MARAŞ’TA OLACAĞIZ”

“Bu yıl Alevi kurumlarımız, genel merkez düzeyinde bir araya gelerek birlikte bir çok çalışma gerçekleştirdik, eğitim toplantıları yaptık ve çok verimli geçti” ifadelerini kullanan Tunç, “Bu yılki Maraş Katliamı protestosu programını da ortak gerçekleştirecekler. Genel merkez düzeyinde yapılan çalışmalarla gerekli kurumlara ve derneklere anmaya katılmaları için çağrısı yaptılar. Bizler de Adıyaman’da bulunan Alevi dernekleri ile birlikte pirlerimize ve canlarımıza çağrıda bulunarak kitlesel bir şekilde Maraş’ta olacağız ve canlarımızı anacağız” diye konuştu.

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping