Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DAD Ana Fatma Cemevi, TOKİ işçileriyle dayanışma kahvaltısı düzenledi
#1
toki-yemek-2.jpg

 Demokratik Alevi Derneği (DAD) Ana Fatma Cemevi yaklaşık 2 yıldır ücretlerini alamayan ve 21 gündür direnişte olan TOKİ işçileri için dayanışma kahvaltısı düzenlendi.

Dayanışma kahvaltısına HDP, EMEP, AKA-DER, Halkevleri, TİP, PSAKD, Taş Düşmeler Yönetmeni Medet Dilek, DAD Ankara şube ve mahalle halkı katıldı. Kahvaltıda konuşan TOKİ işçisi Kerem Özkaya, “Bizi değil altı kez gözaltına alma, yüz kez de alsalar bin kerede alsalar biz bu hakkımızı sonuna kadar savunacağız” dedi.

“GÖZALTINA ALSALAR HAKLARIMIZI SAVUNACAĞIZ”

2 yıldır ücretini alamayan ve 21 günde direnişte olan TOKİ işçisi Kerem Özkaya hiçbir şekilde ücretlerinin ödenmediği belirtti. Ücretlerini alamadıkları gibi suçlu hale getirildiklerini ve birçok defa gözaltına alındıklarını vurgulayan Özkaya şunları söyledi:

“Biz 20107 Şubat ayında başladık. TOKİ’ye bizim sayımız 225 kişiye ulaştı. Şubat 2017 den Aralık 2017 kadar bu çalışan 225 kişinin sadece ücretleri olan asgari ücret olan 1.404 TL  den yatırıdırlar geri kalan alacaklarımıza karşılık çek ve senetler verilmesine rağmen maalesef  bu  çek ve senetler yatırılmadı ve bu güne kadar hiçbir ödeme yapılmadı. Direnişe karar verdik 22 Kasım’da direnişe geçtik 11. günümüzde polis ve çevik kuvvetler bizim çadırlarımızı yıktı bizi gözaltına aldı ve bugüne kadar bizi altı kez gözaltına aldılar. Biz bu görevimizden vazgeçmeyeceğiz bizi değil altı kez gözaltına alma yüz kez de alsalar bin kere de gözaltına biz bu hakkımızı sonuna kadar savunacağız.”

“SÖMÜRÜYE KARŞI GELECEĞİMİZİ ÖRGÜTLEMELİYİZ”

TOKİ işçileri ile dayanışma kahvaltısına destek amaçlı katılan Ovacık Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu  emek sömürüsünün kat be kat artarak devam ettiğinin altını çizerek dayanışma çağrısında bulundu. Maçoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Aslında bu meselenin öznesi olan iş yoldaşlarımızın sözü bizim sözümüzdür.  Dünya varoluştan bu yana emek meselesi sömürü meselesi olmaya başladı. Özellikle son yüzyıl içerisinde dünyanın bir çık yerinde, alanda işçi sınıfının hakikaten yok sayılan işçi sınıfının yönetimsel alanda varlığını reddeden bir kapitalist emperyalist devlet sistemi anlayışının çok daha da vicdansız aştığı, daha da zalimleştiği dönemde yaşıyoruz aslında. Bu onların aslında yukardan aşağı doğru çakılışı anlamına geliyor. Bizler birlikte olmak zorundayız birlikte olduğumuz sürece de direngen yanımızı mücadele dökerek, örgütleyerek aslında geleceği örgütleyebilir, geleceği kurtarabilir, kurtarabileceğimizi düşünüyorum.”

“EMEKÇİLER ÖRGÜTLENİRSE BİR ÇOK MESELE ÇÖZÜME GİDER”

Etkinlikte konuşan HDP Mamak ilçe Eş Başkanı Mustafa Akkaya, “Bu mücadele şimdiye kadar değişik şekillerde devletin bizzat baskısıyla, terörüyle işçileri bu hafta mücadelesi engellenmeye çalışıldı. Biz hakkımızı alacağız, devlet verse de, vermese, de bu hakkımızı alacağız” dedi.

Halka ucuza eve edinmeleri için kurulan TOKİ’nin iktidarın tekeline girdiğini dile getiren HDP Ankara İl Eş Başkanı Hüseyin Gevher de AKP iktidarı tarafından işçilerin mağdur edildiği ve işçilerin direnişini sahiplendiklerini belirtti.

Son olarak söz alan EMEP ilçe yöneticisi Rıza Ercan, “İşçi sınıfı mücadele ettiği, birleştiği zaman yaşadığımız bir sürü meselenin aslında çözümünü de başta işçi sınıfı hayata geçirir. İşte kadın cinayetleri, çocuk tecavüzleri, düşük ücretler, işsizlik, açlık bir sürü mesele var. Bunların hepsinin çözümü işçi örgütlenmesiyle ve işçi sınıfının mücadele etmesi ile çözülür” diye konuştu. TOKİ işçileri dayanışma çağrısını yineleyen Ercan sözlerini devamında şunları vurguladı:

“TOKİ işçilerinin mücadelesi sanki bir özel meseleymiş gibi gözüküyor, ama aslında üçüncü hava limanı işçilerinden, maden işçilerinden, metal işçilerinden pek farklı değil. Bu sınıf mücadelesi günümüzde de sınıf mücadelesi var kapitalist sistem olmasından kaynaklı,  işçi sınıfının mücadelesinden başka yapacak hiçbir seçenek yok. Bugün Fransa’da sarı yelekliler işçi ve emekçiler başta petrol zammına karşı bütün işçileri kapsadı ve tepki gösterdiler.  Yönetenler geri adım atsalar da bu mücadele edenlerin talepleri hayata geçmediği için mücadele devam ediyor. Bizim ülkemizde de mücadele devam edecek. TOKİ işçileri bugün  ücretlerini hak ettiklerini alsalar dahi sınıflar var olduğu sürece mücadele devam edecek.”

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi