Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oya Aydoğan
#1
8d6d33b7-73d4-429e-8b0b-69ed58cd318e.jpg


Oya Aydoğan: Sonuna kadar Alevi'yim

Aydoğan o röportajda Tunceli kökenli ve Alevi olduğunu ifade etmiş ve sonuna kadar Aleviyim, Aleviliğimle iftihar ediyorum demişti.

İşte o röportajın ilgili bölümü:
2004’te Alevi olduğunuzu açıklamıştınız, biraz geç bir tarih değil mi?
Yok, geç değil, Alevi olduğumu hep söyledim ama üzerine basmadığım için insanlar bilmiyorlardı. Hatta Aleviliğin açıkça dillendirilmediği dönemlerde Alevi bir menajerimiz vardı, “Alevi olduğunu söyleme” derdi. Alevi olduğumu bilenler de söyleme derdi çünkü söylediğin zaman çok tepki görüyordun. Ben her yerde iftiharla söylerdim ama... Televizyonda 2004’te bir program yaparken ilk kez “Ben de Bektaşi kızıyım” dedim. Mesela Alevilerin kod adı vardır “Kim Galatasaraylı?” diye girdiğinizde internette birçok sanatçının adı döküm olarak çıkar karşınıza.

Alevi olduğunuz için zarar gördünüz mü hiç?
Alevi olduğunu hep sakladı insanlar, ama ben hiçbir zarar görmedim. Zaten Aleviliği ile iftihar eden bir insanım. Bunu saklamam imkânsız, dede torunuyum, sülalem Tunceli’ye uzanıyor. Tunceli’de Aleviden başka bir şey olmaz, o kadar belli ki ne olduğum...

Mehmet Ali Erbil’in ‘mum söndü’ gafına yorumunuz nedir?
Yüzüne de söyledim, “Konuşmalarına hiç dikkat etmiyorsun, bu kadar duygulu bir topluluğa sen nasıl mum söndü bilmem ne dersin” dedim. Ayrıca biz böyle korkunç büyük bir iftirayı üstümüze almıyoruz, dünyanın en namuslu insanlarıyız biz. İlk Aleviler olmuştur Müslüman... Sonuna kadar Aleviyim ben.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi