Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Özen’den çağrı: Maraş’ta asıl katilleri ortaya çıkarmak için Meclis görev üstlenmeli
zeynel-ozen-1.jpg&w=650&h=365

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen Meclis’te yaptığı konuşmada, Maraş Katliamı’nı lanetlemek için 22 Aralık’ta Maraş’ta olacaklarını belirterek, esas katilleri ortaya çıkarmak için TBMM görev üstlenmesi çağrısında bulundu. Özen, AKP hükümetine de “Gelin hep birlikte tarihimizle yüzleşelim. Bunun gereğini yapmak zorundasınız. Maraş’a gideceğiz. Aynı günleri bize yaşatmayın” dedi. 

HDP’nin Alevi vekillerinden Zeynel Özen Meclis’te 2019 Bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Maraş Katliamı’nı gündeme getirdi. Vahşi katliamdan örnekler vererek konuşmasına başlayan Özen, bu yıl da Maraş’a giderek katledilen canları anacaklarını söyledi.

22 Aralık’ta Maraş’a gideceklerini belirten, “Cemevimizde şehitlerimizi anacağız, gülbenklerimizi okuyacağız” diyen Özen, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben iktidardan şunu istiyorum: Her yıl Maraş abluka altına alınır. Bizim ibadet yerimize gidişimiz engellenir. Nasıl camiye ibadet için gidenler engellenmiyorsa bizim de engellenmesin. Buradan Maraş milletvekillerine çağrıda bulunuyorum. Maraşlılara çağrıda bulunuyorum. Tarihimizin, günümüzün en vahşi katliamı yapılmıştır. Biz hep birlikte gidelim, bu katliamı lanetleyelim. Kara Maraş’ta o mahalleyi kurtaran yoldaşım Mehmet Mengücek’i burada saygıyla anıyorum.

“KATLİAMDA ROL ALANLAR YERLİ VE MİLLİDİR”

Diğer taraftan konuşmacılar her çıktığında ‘bu dış güçlerin işidir’ diyor. Doğru. Ama bu katliamda rol alanlar yerli ve millidir. 840 sanık var. Bunlar yerli ve milli, bunu bilesiniz. Maraş davasında 804 sanık yargılanmıştır. 23’ü idam, 321’i 1 ila 24 yıl arasında ceza almıştır. Ama 91 affıyla bunların hepsi bırakılmıştır. Biri de bu mecliste İnsan Hakları Komisyonu’na seçilmiştir.

“GEREĞİNİ YAPIN, AYNI GÜNLERİ BİZE YAŞATMAYIN” 

Gelin hep birlikte tarihimizle yüzleşelim. Özellikle bu katliamların arka cephesini araştırmak için, gün yüzüne çıkarmak için, esas katilleri ortaya çıkarmak için TBMM görev üstlenmelidir. O iddianamedeki önemli sanıklardan 68 sanık yakalanamamış ve yarı önüne çıkarılamamıştır. Katliam insanlık suçudur. Bunu kabullenmek zorundasınız. Bunun gereğini yapmak zorundasınız. 22 Aralık’ta yine Maraş’a gideceğiz. Aynı günleri bize yaşatmayın.”
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping