Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İzmir Dersim Derneği ‘Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri’ etkinliği düzenledi
#1


İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği sanatçı Ayfer Düzdaş’ın katılımıyla ‘Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri’ etkinliği düzenledi. Etkinlikte İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği adına bir konuşma yapan Hüseyin Ozan, “Alan çalışması yapan araştırmacıların ifade ettiği gibi Horasan’daki insanlarımız hala Dersim ve bu topraklar ile gönül bağını korumaktadır” dedi.

horosandan-coruma-kurt-alevi-ezgileri-etkinlik-4.jpg

İzmir Çiğli Belediyesi Konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe çok sayıda yurttaş katıldı. Etkinlik öncesi İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği adına konuşan Hüseyin Ozan, Dersimliler Derneği’nin uzun yıllardan beri toplumsal hakikate sahip çıktığını belirterek tarihsel-toplumsal gerçeklikten asla kopmayarak ciddi emekler verdiğini vurguladı. Ozan, “Bu kurum birçok başarılı iş yapmıştır. Yine yüz binleri taşıdığımız Dersim festivaline öncülük yapan temel birkaç kurumdan birisidir. O etkinlik ile topraklarımızda yaratılan kuşatma ve tecrit parçalanmış, dünyanın her yerinden insanlarımız o topraklara taşınmıştır. Büyük emekler verilmiştir. Horasan’daki insanlarımız hala orada yaşamaktadır. Alan çalışması yapan araştırmacıların ifade ettiği gibi Horasan’daki insanlarımız hala Dersim ve bu topraklar ile gönül bağını korumaktadır. Ayfer Düzdaş canımızda bir çalışma yapmış. Bu geniş alan serpişen örneklerin tarihsel merasını yaşatmak, sahiplenmek adına kişisel emeğine ortaya koyarak değerli bir üretim ortaya çıkarmıştır” diye konuştu.

Daha sonra söz alan sanatçı Ayfer Düzdaş ise uzun yıllardır Varto, Hınıs, Malatya, Adıyaman ve Çorum köylerinde derleme çalışmaları yaptığını dile getirerek bu çalışmalarını albümleştirdiğini kaydetti. Etkinlik Ayfer Düzdaş’ın Kırmancki ve Kurmanci olarak seslendirdiği klam ve deyişlerle son buldu.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi