Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Baskılar onu durduramamış; inancına ve cemevine gönülden bağlı
 sumbul-kaygusuz-2.jpg

İnancı dolayısıyla baskı gören Erzincanlı Sümbül Kaygusuz, önce köyünden sonra da ülkesinden ayrılıyor. Kendi doğduğu köyde inancını yaşamaya korkarken gittiği Almanya’da Alevi derneklerini ve cemevlerini gördükçe korkusu azalıyor. Yıllar sonra döndüğü İstanbul’da ise kendine en yakın Alevi derneğine giderek inancına ve toplumuna severek hizmet ediyor. 

Erzincan’ın Çayırlı ilçesine bağlı bir Alevi köyü olan Mirzeoğlu Köyü’nde 1948 yılında dünyaya gelen Sümbül Kaygusuz şimdi 70 yaşında. 42 yıl önce İstanbul’a gelip Güngören’e yerleşmiş ailesiyle. Baskılar nedeniyle korkup İstanbul’a göç ettiklerini söyleyen Kaygusuz, İstanbul’a ilk geldiklerinde Alevi olduklarını söylemeye korktuklarını dile getiriyor. Cemlerin yasak olduğu dönemde bile dedelerin köye gelmeyi bırakmadıklarını, köydeki evleri tek tek gezerek taliplerine dualar ettiklerini belirtiyor.

EVDE HASTAYKEN GELİYORUM BURADA İYİ OLUYORUM 

20 yıl Almanya’da yaşayan Kaygusuz, 6-7 yıl önce Türkiye’ye dönmüş. Almanya’da Alevi derneklerine ve cemevlerine giderek kültürünü, inancını yaşatmaya çalışan Kaygusuz, Türkiye’ye döndükten sonra Güngören’de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Güngören Şubesi’nin açıldığını görüyor ve hemen buraya gelerek ilk yemeği pişiriyor. Kaygusuz, PSAKD Güngören Şubesi’ne olan gönül bağlılığını şöyle anlatıyor:

“İlk yemeği kızımla beraber yaptık. Dedim ki ‘Kızım hemen yemek yapalım, para kazanalım, burayı büyütelim’. Burayı çok sevdim. Evde iş yapmıyordum buraya kendimi atıyordum. Buraları siler süpürürdüm. Evde hastayım geliyorum burada iyi oluyorum.”

ÖLÜRSEM BURADA ÖLEYİM EN AZINDAN ADIM KALIR

Almanya’dan döndükten sonra korkusunun kalmadığını dile getiren Kaygusuz, Güngören’de ufak tefek şeyler dışında bir baskıyla karşılaşmadığını, komşularının da kendine karşı iyi olduklarını ifade ediyor. Cemevine gelip giderken çevrelerinden birkaç kişinin arkalarından “Anne ile kız yine gidiyorlar” şeklinde konuştuklarını söyleyen Kaygusuz, “Burada kötü bir şey yok ki. İçinde inanç varsa gelirsin. Bir ölüm değil mi. Ölürsem burada öleyim en azından adım kalır” diyor.

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping