Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AK-EL’de müzisyen Cengiz Aslan’ın albüm tanıtım gecesi yapıldı
cengiz-cicek-album-tanitimi-akel-1.jpg&w=650&h=365

AK-EL’de Cengiz Aslan’ın albüm tanıtımı yapıldı. Tanıtım gecesinde Cengiz Aslan, Malatya-Maraş bölgesinden Kürtçe ezgiler seslendirdi. Tanıtım gecesinde AK-EL Kadın Korosu da sahne aldı.

Akçadağ-Elbistan Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı (AK-EL) Düğün Salonunda Kürecikli müzisyen Cengiz Aslan’ın albüm tanıtımı yapıldı.

Tanıtım gecesine AK-EL yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda sanatçı katıldı.

Gecede sahneye ilk olarak AK-EL Kadın Korosu çıktı. Kadınlar koro halinde ozanların ezgilerini seslendirdi.

Ardından Hüseyin Kelleci  yaptığı konuşmada , kısa bir süre önce Elbistan’dan geldiğini söyledi ve Elbistan’daki Alevi köylerine yönelik asimilasyon politikaları olduğunu gözlemlediğini belirtti. Kelleci, Suriyeli sığınmacıların özel olarak Alevi köylerine yerleştirildiğini vurguladı.

Müzik dinletilerinin ardından sahneye çıkan Cengiz Aslan yeni albümünden ezgiler seslendirdi.

“BİR TOPLUMUN KÜLTÜRÜ MÜZİKLE ANLATILIR”

Tanıtım gecesinin ardından PİRHA’ya konuşan Aslan, albümünün tamamın Kürtçe olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kürecik, Elbistan, Pazarcık, Adıyaman bu bölgenin Kürtçe lehçesi zaten birbirine benziyor. Birçok eser bana ait. 60-70 sene önce tarlada çit sürerken, yaylada koyunları sağarken yaşlılarımızın söylemiş olduğu eserleri de Maraş ve Malatya bölgesinde toparlamaya çalıştım. Bu klamlarımız da albümün içerisinde var.

Ben 7-8 yaşlarında babamın kaval sesiyle müzikle tanıştım. Bunun yanında nenelerimizin söylediği Kürtçe ağıtlar ve sevda türküleriyle kendimi ifade edebiliyorum. Herbir klamın içinde yaşanmışlıklar var. Yöremizde Memed Ali’nin ağıdı, Husna Cane’nin sevda türküsü var. Ben de bunların izinden devam etmek istiyorum. Bir toplumun kültürü daha çok müzikle anlatılır. Ben de bunu kendi dilimle anlatmak istiyorum.”

Gecede müzisyenler; Binali İlgün, Fatoş Çal, Haydar Erdoğan, Mustafa Kızıltuğ, Erkan Yoksuli, Metin Öztem, Aynur Demiryılmaz, Naki Yoksuli, Ali Abbas Aslantürk, Vahap Ağca, Aslı Gül, Ergün Akdemir, Nurettin Yeşil, Sevdagül Onuk, Mehmet Karabudak sahne aldı.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping