Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#TANITIM! “Gağand / Khalek’in Ölümü” belgeseli İstanbul’da seyirci ile buluşacak
#1
gaganddd.jpg&w=650&h=365

Yönetmenliğini Umur Hozatlı’nın yaptığı, Cemal Taş’ın yapımcılık ve süpervizörlük görevini üstlendiği “Gağand / Khalek’in Ölümü” belgeselinin İstanbul’daki galası Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak.
Dersim coğrafyasında ve Mezotopamyanın başka halkları tarafından kutlanan “Gağand Bayramı” ile ilgili hazırlanan “Gağand / Khalek’in Ölümü” belgeselinin İstanbul’daki galası, Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Umur Hozatlı’nın yönetmenliğini yaptığı belgeselin yapımcılığını ve süpervizörlüğünü Cemal Taş üstlenmiş.

Belgesel 13 Ekim 2018 tarihinde Dersim İl Kültür Merkezi’nde ilk kez gösterilmişti. 13 Aralık 2018 tarihinde de Fransız Kültür Merkezi’ndeki gösterimi ile İstanbul’daki galası gerçekleştirilmiş olacak.

KAYBOLAN KÜLTÜRLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAYI AMAÇLIYOR

Belgesel ile ilgili olarak “Coğrafyamızda kaybolmaya yüz tutmuş kadim kültürel öğelerden biri, Dersim halkları başta olmak üzere bazı Mezopotamya halklarının kutladığı Gağand Bayramı” açıklamasını yapan belgeseli hazırlayan ekip, “Diğer kayıp veya kaybolmakta olan kültürlere dikkat çekmek ve kaybolmasını önlemeye katkıda bulunmak amacıyla Gağand Bayramı’nı tüm yönleriyle belgesel film olarak beyaz perdeye aktarmaya çalıştık”larını ifade ediyorlar.

Tamamı Dersim’de, doğal zamanında, doğal ortamında, halkın ritüelleri gerçekleştirdiği doğal hareketlere eşlik ederek çekilen belgesel, Gağand bayramını tüm boyutlarıyla belgelemeye çalışıyor.

İstanbul’un ardından ise önce 15 Aralık’ta İsviçre’nin Winterthur şehrinde, daha sonra ise Avrupa’nın diğer şehirlerinde gösterilecek.

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi