Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
‘Yerel yönetimlerde kolektif, halkçı belediyecilik ve Aleviler’
alibeykoy-cemevi-macoglu-panel-1.jpg

“Yerel yönetimlerde kolektif, halkçı belediyecilik ve Aleviler” konulu panelde konuşan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Her rengin içinde olduğu bir dünya yaratana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz.” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Eyüp Şubesi Alibeyköy Cemevi’nde ‘Yerel yönetimlerde kollektif, halkçı belediyecilik ve Aleviler’ konulu panel düzenlendi.  Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı panelde sanatçı Hasan Ali Sezer türkülerini seslendirdi.

Panel Hasan Ali Sezer’in söylediği ezgilerle başladı.

Sezer’in ezgilerinin ardından açılış konuşmasını Alevi Bektaşi Federasyonu ve İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül yaptı.Hassas bir dönemden geçtiklerini belirten Güzelgül, “Halkın derdi hat safhaya vardı. Genel merkezimizde kapılarımızı aşındıran her partiden insanlar geliyor. İnancımız gereği kimseyi geri çeviremeyiz. Ama bizde İmam Hüseyin duruşu İmam Ali’nin adaleti var. Kimse bundan ayıramaz.” ifadelerini kullandı.

“AKP VE MHP İLE YAN YANA ASLA OLAMAYIZ”

Güzelgül, Alevi kurumları ile birlikte düzenledikleri toplantılarda birlik ve beraberlik mesajı verdiklerini hatırlattı. Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerinin hiçbirinin gerçekleşmediğine dikkat çeken Güzelgül, “Bizi yok etmeye çalışan zihniyet her türlü entrikaya başvuruyor. Bu seçimlerde birliğe, beraberliğe çok ihtiyaç duyacağız. Kapımıza geleni de bu şekilde karşılıyoruz. Asla taviz vermediğimiz sol sosyalist adayları destekleriz. AKP ve MHP ile asla olamayız. Bunu herkes böyle bilmeli. Biz mazlumdan yana olmuşuz zalime karşı mücadele sergilemeye devam edeceğiz” dedi.

Güzelgül’ün konuşmasının ardından Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun katıldığı panel gerçekleşti.

Moderatörlüğünü Avukat Nebahat Bektaş’ın yaptığı panelde konuşan Maçoğlu, “Her rengin içinde olduğu bir dünya yaratana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” sözlerinin ardından Ovacık’taki sosyalist belediyecilik anlayışının nasıl geliştiğini anlattı.

Ovacık’ın sonradan bir buluş olmadığını söyleyen Maçoğlu, Mehdi Zana’nın eşitlikçi programının yürütülmesinin, Fatsa’daki Terzi Fikri’nin (Sönmez) herkesin içinde olduğu yönetim şeklini yürütmesi ve dünyanın farklı yerlerinde ama aynı çeşmeden beslenen yerel yönetimlerin kendilerine çok şey kattığını söyledi.

Maçoğlu, “Ovacık da bunun bir parçası. Eksikleri ile çıktığımız bu yolun bir parçası olmak için buradayız” dedi.

“HALKIN YAŞADIĞI YERE DAİR SÖZÜ ÇOK DEĞERLİ”

Sosyalist bir yerel yönetim anlayışına 2 Nisan’da başladıklarını söyleyen Maçoğlu, 70-80 yıllık dejenerasyona karşı yavaş yavaş çözüm üretmeye çalıştıklarını ifade etti.

Ovacık’ın bu politikaları hayata geçirmede oldukça iyi bir yer olduğunu söyleyen Maçoğlu, “Sosyalist bilincin geliştiği bir yer Ovacık. Kürt Kızılbaş kültürün hakim olduğu bir yer” dedi.

Seçim sürecindeki çalışmalarındaki izlenimlerini aktaran Maçoğlu, “Her insanın politik olduğunu fark ettik. Halk meclisi toplantısından sonra Ovacık’taki anlayış netleşti” ifadelerini kullandı.

Tek bir kişinin onayı olmadan kararların çıkmadığını aktaran Maçoğlu, halk meclisinde halkın yaşadığı yere dair sözünün ne kadar değerli olduğunu anladıklarını belirtti. Maçoğlu, kollektif yönetimin sosyalist bir anlayış ile geliştirilebilmesi gerektiğini söyledi.

“TOPRAKLARINIZA DÖNÜN”

Tarımsal faaliyetlerini de anlatan Maçoğlu, “‘Yapamaz’ dediler yaptık, ‘ekemez’ dediler ektik, ‘satamaz’ dediler sattık. 25 üreticiyle başladık şimdi 600 üretici var” dedi.

Ortak üretim alanları, tarımsal faaliyetlerine ilişkin çalışmalarının Ovacık dışında Türkiye’nin birçok bölgesinde herkesin desteği ile geliştiğini söyleyen Maçoğlu, “Topraklarınıza dönün. Ayaklarınızın izi kurumak üzere. O iz kuruduğunda çocuklarınız sizi tanımaz” çağrısında bulundu.

DERSİM ADAYLIĞI VE KAYYUM

Dersim belediyesine adaylığına ve kayyuma ilişkin sorulara cevap veren Maçoğlu, “Onlar bizim vicdanımızda mahkum olacaklar. Dersim’in her yerinde yaptıklarına karşı sözümüz olacak. Bu işlerinin üstünden gelecek bir irade var. Oy avcılığı yapıyorlar. Her yerde böyle. İktidar erk alanını güçlü kılmak için bu tür çalışmalar yapıyor. Dersim halkı 25 Haziran seçimlerinde en düşük oyu vererek onları mahkum etmiştir. Ben Dersim halkına güveniyorum. Demokrasi kuvveti yeniden orada kazanacak.” ifadelerini kullandı.

“MEVCUT YÖNETİM BİÇİMİNİ REDDETMEMİZ LAZIM”

AİHM’in Demirtaş ile ilgili kararını da değerlendiren Maçoğlu şöyle konuştu:

“Demokrasinin bu kadar daraltıldığı politikalardan çok fazla bir şey beklemek zor. Herkesle buluşup mevcut yönetim biçimini reddetmemiz lazım. Bizim ezen ezilen, emek sömürüsüne dikkat çekmemiz lazım. Alttan üste karşı baskı oluşturmalıyız. Demirtaş’a yapılanı da bize yapılmış olarak görüyoruz. Onlara yapılan bir gün bize de yapılacağını biliyoruz. Maalesef böyle bir yönetim biçimi var. Bütün ezilenleri hiç ayrım yapmadan bir araya getirmeliyiz” dedi.

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping