Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DTK: Seyid Rıza ve arkadaşlarının mezar yeri açıklansın
#1
seyit_riza.jpg&w=650&h=365

Seyid Rıza ve arkadaşlarını, idam edilişlerinin yıldönümünde anan DTK, mezar yerlerinin açıklanmasını istedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Seyid Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bugünün, insanlığın ve Kürt halkının hafızasından asla silinmeyecek olan Dersim soykırımı ve Dersim direnişinin önderlerinden Pir Seyid Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 80’inci yılı olduğu belirtilen açıklamada, soykırımda binlerce Kürt kadını, genci ve yaşlısının katledildiği, on binlerce Alevi Kürdün sürgünlere gönderilerek anayurtlarından zorla kopartıldığı hatırlatıldı.

“DEVLET ALEVİLERLE YÜZLEŞMELİ”

Katliamın lanetlendiği açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti asla kendi tarihi ve işlediği insanlık suçlarıyla yüzleşmemiştir. Alevi toplumu başta olmak üzere, tüm halkımızın ve insanlığın beklentisi Türkiye Cumhuriyeti’nin, halkımıza, Alevi ve diğer toplumlara karşı işlediği suçlarla gerçek manada yüzleşilmesi, özür dilenmesi, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin bildirilmesi, tüm halkların ve inanç topluluklarının özgür, eşit ve adil bir biçimde yaşayacaklarını garanti ve güvence altına alacak yeni bir sayfanın açılmasıdır” denildi.

“ASİMİLASYON POLİTİKALARININ BİR PARÇASI”

Alevi toplumu şahsında gerçekleştirilen bu uygulamaların, topyekun Kürt halkına karşı geliştirilen inkar, imha ve asimilasyon politikalarının bir parçası ve derinleştirilmiş hali olduğu vurgulanan açıklamada,  Şeyh Sait, Ağrı, Zilan, Koçgiri, Maraş, Sivas ve bugünkü Sur, Cizre, Nusaybin, Silopi gibi bir çok katliam uygulamalarının tamamının aynı politikanın hayata geçirilmesi gerçeği olduğu kaydedildi.

“SEYİD RIZA’YI ANIYORUZ”

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Pir Seyid Rıza’nın torunları, ona ve dava arkadaşlarına bağlılığı, onların izinden yürümeyi bu büyük insani değerlerle anlamlandırmışlardır. Bir kez daha, Pir Seyid Rıza ve onun idam edilen dava arkadaşlarının şahsında, katledilen bütün şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.” 
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi