Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bektaş Piroğlu’nun kırk lokması Okmeydanı Cemevi’nde verildi
#1
Bektas_piroglu.jpg&w=650&h=365

Çepni dedesi Bektaş Piroğlu’nun kırk lokması İstanbul Okmeydanı Cemevi’nde verildi. Anma programında Çerağ yakıldı, Piroğlu’nun hayatını anlatan slayt izletildi. 

İstanbul Okmeydanı Cemevi’nde Çepni dedesi Bektaş Piroğlu’nun kırk lokması verildi. Cemevi konferans salonunda ‘Hak ile hak olan insan-ı kamil Bektaş Piroğlu’nu anıyoruz” yazılı slayt gösterimi yapılarak hayatı anlatıldı. Kırk lokmasına Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, Aziz Baba Cemevi Başkanı Enver Can ve çok sayıda kişi katıldı. Anma programın sunumunu Hüseyin Kelleci yaptı.

Çepni geleneklerine göre önce çerağ yakıldı. Çerağı Baba Mansur Ocağı dedesi Eren Yıldırım yaktı.

“PİROĞLU ÇOK DOĞAL BİRİYDİ”

Ardından Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin kısa bir konuşma yaptı. Şahin, Piroğlu’nu anarak konuşmasına başladı. Piroğlu’nun doğal bir insan olduğunu ve onu tanımaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Şahin, “Türkiye’nin değişik yerlerinden Bektaş Piroğlu için 40 lokması veriliyor. Bizde Okmeydanı Cemevi olarak bugün Bektaş Piroğlu için 40 lokması veriyoruz” dedi.

“HAYATINI ALEVİLİĞE ADADI”

Kısaca hayatı hakkında bilgi veren Hüseyin Kelleci, “Bektaş Piroğlu Türkiye’yi geziyordu. Çepnileri, Romanları, Tahtacıları bilmiyoruz ama bunların dedeleri anlatırkende gerçekten Türkye’nin ve insanlığın ihtiyacı olan tüm güzellikleri anlatıyorlardı. Bu dedeler son çınarlar, ikincisi yok. Şuanda Bektaş Proğlu’nun yolunu devam ettiren başka kimse yok” dedi.

Kelleci, Piroğlu’nun Alevilik yoluna kendini adadığını, devrimci biri olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Çepni Dedesi Bektaş Piroğlu’nun hayatını anlatan slayt gösterimi yapıldı ve Piroğlu’nun sevdiği deyişleri Zakir İlkan Işık okudu. Daha sonra Mehmet Karabulut dede lokma duası verdikten sonra lokmalar pay edildi.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi