Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
‘Din okullardan ve siyasetten uzaklaştırılmalı’
Suleyman-Sener-egitimci.jpg

Zorunlu din derslerinin okullarda Alevi çocuklarına dayatılmasına tepki gösteren eğitimci Süleyman Şener, “Bırakın çocukları istedikleri şekilde hareket etsinler. Alevilere yönelik zorunlu din dersi kaldırılsın.” dedi.

Alevi kurumları ve aileleri yıllardır zorunlu din derslerinin kalkması için mücadele verirken eşit, anadilde, laik, bilimsel eğitim talepleri de sürdü.

Eski bir eğitimci olan Sülayman Şener Alevi çocuklarına zorunlu din derslerinin dayatılmasına ilişkin Pir Haber Ajansı’na konuştu.

“İSTEYEN DİN DERSİ ALSIN, İSTEYEN ALMASIN”

Bugünkü iktidara ve diyanete seslenen Şener, “Her şeyden önce din temiz ahlak ve ahlaklı insan yetiştirmek demektir. Ben her şeyden önce güzelliklerin gelişmesini istiyorum. İsteyen okullarda din dersi alabilir, istemeyen zorunlu din dersi almamalıdır. Ben cennete gitsem dahi sen beni gelip cennetten alamazsın, cehennemin dibine gitsem gelip beni cehennemden kurtaramazsın. Keçi keçi ayağından asılıyor koyunda koyun ayağında asılıyor.” diye konuştu.

“DİN DERSLERİ KALDIRILSIN”

“Lütfen artık uyanalım” diyen Şener, “Bırakın çocukları istedikleri şekilde hareket etsinler ve din dersini de kaldırsınlar. Öğrenecek olan kişi lisede veya üniversitede öğrensin ya da öğrenecek olan kişi Diyanet’e ait olan üniversitelere gitsin, İslami fakültelere gitsin. Dinini çok güzel öğrenirler.” dedi.

“DİNİ OKULLARDA UZAKLAŞTIRMALIYIZ”

“Bugün radyo ve televizyon haberlerinde görüyoruz. Her çeşit sözler diyanet işlerinde ve onların bağlı olduğu imamlardan çıkıyor. Yazık günah bu dini bu şekilde söndüremezsiniz ve söndürmeyin de. Gelin Aleviliği de anlayın. Ve Aleviliğinden ayriyeten bir okulunun olması lazım” ifadelerini kullanan Şener “Aleviliği öğrenen kişilerin Aleviliği cemevlerinde öğrenmesini istiyorum. İsteyen cemevinde, isteyen camide, isteyen kilisede gidip inancını öğrensin. Dini okullarda uzaklaştırmak ve siyasetten çıkarmak lazım. Çünkü dine kıymet veriyorsanız bu şekilde olması lazım” dedi.

“ALEVİLİK GÜNÜMÜZE DEYİŞLERLE GELMİŞTİR”

Alevilerin öğretilerinin cemevlerinde öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Şener şunları ifade etti:

“Aleviler bugün Aleviyim diyebiliyorlarsa binlerce ozanların aşıkların, aşıkı sadıkların kelleleri gitmiştir, kesilmişlerdir, asılmışlardır. Ama bir şekilde bunları bize deyişlerle, sazla, sözle ulaştırmıştır. Alevilik Allah, Muhammed ve Ali aşkını yüreğinde yaşatan, tanıyan bir inanç meselesidir. Bu inanç meselesinde ve felsefesinde dini, dili, ırkı ve cibiliyeti ne olursa olsun bütün insanları kardeş olarak görmüş ve dost olarak bilmiştir. Buradan eline, beline, diline, işine, aşına sahip ol çağrısı ile de yeni bir çığır açılmıştır. Bu çığırda insanların hepsi bir araya gelip cem olduklarında yüz yüze karşı karşıya gelirler. Hiçbir kimse sevmediği bir insanın yüzüne ve haksızlık yaptığı insanın gözüne bakamaz. Bakamadığı için burada bütün suçlar kabahatler hepsi meydanda ortaya dökülür ve burada aklanır. Düşünebiliyor musunuz hangi dinde, hangi inançta bir yargı inanç meydanında onaylanır, kabul görür ve burada haklı hakkını alır haksız ise cezasını çeker. Biz kimseyi idam etmek istemiyoruz, kesmek istemiyoruz, tutmak istemiyoruz”
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping