Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Havalimanı'nın ismi 'İstanbul' oldu, peki nasıl gidilir?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün açılışı yapılan yeni havalimanının ismini açıkladı. Buna göre, yeni havalimanının ismi ‘İstanbul’ oldu.

176386.jpg?1540836600

18.30 — DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DUA OKUDU

Yapılan konuşmaların ardından, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Havalimanının açılışı için sahnede devlet erkanı ve iş insanlarıyla birlikte dua okudu.

18.00 — ERDOĞAN KONUŞUYOR

Erdoğan, Yeni Havalimanı açılışına katılım gösteren cumhurbaşkanı ve devlet başkanlarına da katılımları için teşekkürlerini iletti ve "İstanbul ülkemizin en değerli markasıdır" dedi.

Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi: "Açılışımızı yurtdışından gelen kıymetli dostlarımızla birlikte yapıyoruz. Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıldönümünün gururunu da bugün hep birlikte yapıyoruz. Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Yeni Havalimanımızın ismi, İstanbul. Atatürk Havalimanı da aynı isimle faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek. Atatürk Havalimanımız, burası tam kapasiteyle hizmete girdiğinde ticari seferlere kapanacak olmakla birlikte havalimanı vasfını koruyacak.2013'te ihalesini gerçekleştirdiğimizde pek çok çevrenin, bu projenin sonunun gelip gelmeyeceğini merak ettiğini biliyoruz. İlk etabı yılda 90 milyon yolcu kapasitelidir. Bu, tüm etaplar bittiğinde 150 milyona yükselecek, gerekirse 200 milyona çıkartılabilecektir. Tüm etapların 2028'e kadar tamamlanması öngörülmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki 10 yıl boyunca bu havalimanımız büyümeye devam edecektir. Kendi enerjisini üreten, çevreci, tabiat dostu ve engelsiz bir proje olan havalimanımızdaki hizmetler için 120 bin kişi görev yapacaktır."

'HERHANGİ BİR TAAHHÜT SÖZ KONUSU DEĞİLDİR'

Bu projenin finansmanında, herhangi bir Hazine garantisi veya benzeri bir taahhüt söz konusu değildir. İstanbul Havalimanı'nı sadece ülkemize değil, bölgemize ve dünyaya yaptığımız bir büyük hizmet olarak görüyoruz. Bu dev projenin etüdünden inşasına ve işletmesine kadar her aşamasında emeği geçen, katkısı olan kamu kurumlarımıza, bankalarımıza, yüklenici firmalara, taşeronlara, mimarından mühendisine tabii hepsinden öte işçisine teşekkür ediyorum. Havalimanı hem mimarisi hem inşası hem işletmesi hem finansmanıyla gerçekten ülkemizin yüz akı, dünyada da örnek olacak bir projedir."

'BU ESERİN ÜLKEMİZDE İNŞA EDİLMİŞ OLMASI TESADÜF DEĞİL'

Atılımlarla, havacılık sektörümüzün cirosu 2,2 milyar dolardan 25 milyar dolara yükselmiştir. Enerji ve su verimliliğinde yüzde 40 tasarruf sağlayacak özellikleri ve teknoloji ağırlıklı yönetimiyle burası geleceğin dünyasına hitap eden akıllı bir havalimanı olarak faaliyet gösterecektir. İstanbul Havalimanı'nın hizmete girmesiyle Avrupa hava sahasının yeniden yapılandırılması gerekecektir. Artık en önemli transfer noktası İstanbul olacağı için kıtalar arası uçuşların güzergahları da büyük ölçüde değişecektir. Konumu ve özellikleriyle tarihe damga vuracak bu eserin ülkemizde inşa edilmiş olması tesadüfi değildir.

Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya, bölgesinde ve dünyada barışın, huzurun, güvenliğin, refahın sembolü haline gelmeye kararlıdır."

'DÜNYA LİDERLERİNE SESLENİYORUM'

"Bölgemizdeki ve dünyadaki tüm dostlarımıza sesleniyorum; gelin hepimiz için huzurlu, güvenli ve müreffeh bir geleceği birlikte inşa edelim. İnşallah İstanbul Havalimanımız, insanları kavuşturup tanıştıracak, sevgiyi çoğaltıp, gönülleri abad edecek, ülkemize, bölgemize ve dünyaya hayırlı bir hizmet olmuştur."

17.50 — ULAŞTIRMA BAKANI TURHAN: PROJENİN GERÇEK MİMARI ERDOĞAN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, açılış töreninde yaptığı konuşmada "Projenin gerçek mimarı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum" dedi. Havalimanının teknik özelliklerinden bahseden Turhan, yeni havalimanıyla birlikte dünya nüfusunun üçte birinin Türkiye'ye bağlanacağını bildirdi.

17.40 — MEHMET CENGİZ: KENDİMİ ÇOK ŞANSLI HİSSEDİYORUM

Binali Yıldırım'ın ardından konuşan İGA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ise, "Sayın cumhurbaşkanım, siz çıtayı yükseltmeyi seven bir lidersiniz. Sayenizde sürekli yeni hedeflere koşuyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın sahiplenmesi sebebiyle inşaat sürecinde hiçbir engelle karşılaşmadık. Böyle bir açılışı sizin huzurunuzda yaptığım için kendimi çok şanslı hissediyorum" dedi.

17.30 — AÇILIŞ TÖRENİ BAŞLADI: BİNALİ YILDIRIM'DAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Törenin açılışında konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek "Allah sizden razı olsun sayın Cumhurbaşkanım. Böyle harikulade bir eser, milletimizin onur ve gurur eseridir. Mustafa Kemal Atatürk'ün muasır medeniyetlerin üstüne çıkma hedefi bir kez daha gerçekleştirilmiştir. Teknolojinin bütün imkanları ve yenilikleri bu projede kullanışmıştır" dedi.

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan noktalar şu şekilde:

"Yeni İstanbul Havalimanı'nın açılışında sizleri hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. Bugün Endonezya'da uçak kazası oldu hayatını kaybeden insanlar var. Dost ve kardeş Endonezya halkının başı sağolsun diyorum, baş sağlığı diliyorum.

Bugün iki mutluluğu bir arada yaşıyoruz. Kuruluşunun 95. yılında Cumhuriyet'in şanına yakışan bu eser ülkemiz, milletimiz için hayırlı olsun. Liderlik eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a milletim adına şükranlarımı sunuyorum. İnşaatına, planlanmasına kadar her etabında Bakan ve Başbakan yer almış birisi olarak farklı bir heyecan yaşıyorum.

Bu projede yer alanları 42 ay gibi bir sürede ortaya çıkardıkları için teşekkür ediyorum. Yapım süresinde kararlılıkla yollarına devam ettiler ve çalıştılar. Bu eserin isimsiz kahramanları mimarlar ve mühendisler, gece gündüz çalışan işçilerimiz emekçilerimizdir. En büyük tebriği onların hak ettiğini ifade ediyor, büyük bir alkış istiyorum. Milletimizin adını medeniyet tarihine yazan bir eser meydana getirdiniz Sayın Cumhurbaşkanım.

Projenin gerçekleştirilmeyeceği öne sürülmüştü, inşaata başlarken kaynak bulunamayacağı söylenmiş, acımasız eleştiriler olmuştu. Çalışmaktan uslanmadık, eleştirilerden yılmadık, hamdolsun bugünlere ulaştık. 3. Havalimanı inşa edeceğimiz bu alanda 2011'li yılları dün gibi hatırlıyorum. Burada arazi delik deşik oldu, bu arazide havalimanı nasıl olur demiştiniz, biz burada sadece havalimanı yapmayacağız, araziyi de tedavi edip, en güzel arazi yapacağım demiştim, sağolun kabul ettiniz. Bütün zorlukları bize unutturdu."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çok sayıda devlet başkanının katılımıyla hizmete sunulacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılış töreni gerçekleşiyor.

Erdoğan'ı taşıyan 'CAN' uçağı, İstanbul'da açılışı yapılacak havalimanına teker koydu.

Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, yeni havalimanı apronunda resmi törenle karşılandı. Erdoğan'ı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer ilgililer karşıladı.

Erdoğan, kullandığı elektrikli araçla bilet işlemlerinin yapıldığı THY kontuvarına giderek görevlilerle sohbet etti. Görevliler de Erdoğan'a, günün anısına biniş kartı verdi.

Havalimanının ilk etabının açılışına, ulusal ve uluslararası medya kuruluşları da ilgi gösteriyor. Ayrıca açılışa katılacak bazı THY uçakları da havalimanına iniş yaptı.

SİYASET, SANAT, SPOR VE İŞ DÜNYASINDAN ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

Dünyanın dört bir yanından 50'nin üzerinde üst düzey konuğun şahitlik edeceği törene eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski başbakan Tansu Çiller ile eşi Özer Çiller, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Tuluyhan Uğurlu, Orhan Gencebay, Sevim Emre, Oktay Kaynarca, Aziz Yıldırım, Ali Ağaoğlu, Ferit Şahenk, Yavuz Bingöl, Şafak Sezer, Burcu Esmersoy, Demet Şener, eski bakanların da aralarında bulunduğu siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda davetli katılıyor.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Museviler Hahambaşı İsak Haleva, Süryani Ortodoks Kilisesi Mor Filiksinosu Metropolit Yusuf Çetin de açılışın yapılacağı alana geldi

Açılışa katıldığı için heyecanlı olduğunu söyleyen türkücü Yavuz Bingöl, "Dünyanın en büyük havalimanı, hayırlı uğurlu olsun. Biz de heyecanlıyız, sahnede çok güzel bir orkestra var" dedi.

Eski manken Demet Şener de, "Bugünün bir parçası olduğum için çok gurur duyuyorum. Çok gururlu ve heyecanlıyım" diye konuştu.

100'ÜN ÜZERİNDE SAĞLIK ÇALIŞANI GÖREV YAPIYOR

Açılış öncesinde Okay Temiz ve Roman Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Orkestrası konser verdi. Sahnede yer alan dev ekrana, İstanbul'un tarihi ve turistik mekanlarının fotoğrafları yansıtıldı.

Yaklaşık 30 ambulansın konuşlandırıldığı havalimanında, 100'ün üzerinde sağlık çalışanı, 10 UMKE ekibi ve çok sayıda güvenlikçi görev yapıyor.

İstanbul Havalimanı'na nasıl gidilir?

176429.jpg?1540890960

Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı'ndan seyahat etmek isteyen yolcular, ulaşım için birçok farklı alternatifi kullanabilecek. Toplamda 76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen ve ilk fazı açılan İstanbul Havalimanı, yarından itibaren Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli seferlerine ev sahipliği yapacak.

İlk etapta günlük 5 kalkış ve 5 inişin olacağı havalimanında yıl sonuna kadar taşınılmasının ardından günde 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek, 350'den fazla destinasyona uçuş icra edilecek.

Tarifeli seferlerin hizmete girmesiyle Arnavutköy ilçesi sınırlarında bulunan İstanbul Havalimanı'na ulaşım büyük önem kazanacak. Havalimanına ulaşım için ise çok sayıda alternatif bulunuyor. Havalimanına, İETT ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) şirketi İstanbul Otobüs A.Ş'nin yeni markası 'Havaist' hatlarıyla da ulaşım sağlanacak.

İstanbul Havalimanı'na, Havaist'in 'İST1-İST2-İST7' ile 'İST19' ve İETT'nin 'H2-H3-H4' hatlarıyla seyahat edilebilecek.

HAT VE GÜZERGAHLAR

'Havaist' otobüslerinin ilk etapta belirlenen hat ve güzergahları ise şöyle:

'İST1' İstanbul Havalimanı-Yenikapı hattında Yenikapı, Bakırköy İDO, Kuleli, Başakşehir Metrokentten geçerek İstanbul Havalimanı'na ulaşacak.

'İST2' İstanbul Havalimanı-TÜYAP hattında TÜYAP, Cumhuriyet Mahallesi, Bahçeşehir Merkez'den geçerek İstanbul Havalimanı'na gidecek.

'İST7' Kozyatağı Metro-İstanbul Havalimanı hattı; Kozyatağı Metro, Tepeüstü, Kavacık Köprüsü'nden İstanbul Havalimanı'na varacak.

'İST19' Taksim-Beşiktaş-İstanbul Havalimanı hattı; Abdülhak Hamit Caddesi, Beşiktaş Meydan, Zincirlikuyu Metrobüs ve Göktürk Emniyet Amirliği'nden İstanbul Havalimanı'na ulaşacak.

İETT'nin 'H2' hattını kullanan otobüsler, Mecidiyeköy Metrobüs, Çağlayan, Nurtepe, Hasdal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyeti ve İhsaniye Kavşağı'ndan geçerek, İstanbul Havalimanı'na ulaşacak.

'H3' İstanbul Havalimanı-Halkalı hattında ise Gümrük, 4.Cadde, Rumeliler, Atatürk Mahallesi, Demirciler Sitesi'nden İstanbul Havalimanı'na otobüsle gidilecek.

'H4'  İstanbul Havalimanı-Atatürk Havalimanı hattındaki otobüsler de Atatürk Havalimanı, Bahçeşehir Metrokent' ten geçerek İstanbul Havalimanı'na hareket edecek.

Havalimanının ocak ayına kadar tam kapasite olarak hizmet veremeyeceği için otobüs saatleri, mevcut uçuş planına göre kademeli belirlenecek.

EN KISA MESAFE 12, EN UZUN MESAFE 30 LİRA

Bütün ödemelerin İstanbulkart üzerinde yapılabileceği hatların ücreti, en kısa mesafe 12, en uzun mesafe ise 30 lira olacak şekilde belirlendi.

Yolcular, akıllı telefonlarıyla otobüslerin geliş-gidiş saatlerini takip edebilecek. Havalimanı yolcularının konforlu ve hızlı seyahat etmesi için güzergahlar belirlenirken raylı sistem, deniz ulaşımı ve toplu ulaşım araçlarına yakınlığı dikkate alındı.

İki aylık süreçte yüzde 50 indirim uygulanacak 'Havaist' otobüslerinde internete bağlanma imkanı da olacak.

Ocak ayından itibaren tam kapasite ile çalışması beklenen İstanbul Havalimanı'na kentin 18 noktasından 150 otobüsle seyahat imkanı sağlanması amaçlanıyor. Özel araçlı yolcular Avrupa Yakası'ndan havalimanına geliş ve gidiş için TEM Otoyolu'ndaki çeşitli bağlantı noktalarını kullanabilecek.

34 NO'LU TAKSİCİLER KOOPERATİFİ İLE PROTOKOL İMZALANDI

Havalimanına ulaşımı sağlayacak yollar arasında yer alan Tayakadın Kavşağı-Odayeri kesimi de trafiğe açıldı. İsteyen yolcular, bu yolu kullanabilecek. Asya yakasından gelecek araçlı yolcular ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nu kullanarak, havalimanına rahatlıkla ulaşabilecek.

Özel araçları ile havalimanına gelen yolcular, 30 Aralık'a kadar terminal otoparkından ücretsiz faydalanabilecek.

Havalimanıyla kent arasında taksi hizmeti için İstanbul '34 No'lu Taksiciler Kooperatifi' ile bir protokol imzalandı. İsteyen yolcular, havalimanı ile şehir merkezi arasında bu taksilerle seyahat edebilecek.

Terminaldeki araç kiralama şirketleri de ulaşım konusunda yolculara hizmet verebilecek.

METRO BAĞLANTASI SAĞLANACAK

İstanbul Havalimanı'nın raylı sistemle şehir merkezine bağlanması için Gayrettepe ile Halkalı olmak üzere iki farklı metro hattında çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda, önümüzdeki yıl Gayrettepe-İstanbul Havalimanı'nın öncelikli olarak hizmete alınması amaçlanıyor.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping