Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
‘Keçiören’de kentsel dönüşüm Alevileri göçe zorladı’
#1
s-1.jpg

Ankara Keçiören’de bulunan PSAKD Keçiören Şubesi’nin faaliyetlerini anlatan Sercan Aydoğan, mahallenin sorunlarını dernekte hep beraber tartıştıklarını belirtti. Aydoğan, birçok yerde bulunan Alevilerin yapılan kentsel dönüşümle göçe zorlandığını kaydetti. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Keçiören Şubesi’nin açılmasındaki zorlukları ve yaptıkları etkinlikleri PİRHA’ya anlatan PSAKD Genel Örgütlenme Sekreteri Sercan Aydoğan, mahallelinin derneğe sahip çıktığını  söyledi.

Derneğin 2009 yılında Ankara Kilyos sokakta kurulduğunu kaydeden Aydoğan, o dönem faaliyetlerini yürütmekte, kira ve dernek giderlerini karşılamakta zorlandıklarını belirtti.

Aydoğan, Hüseyin Kulaksız adlı bir canın derneğe yer tahsis ettiğini ve ondan sonra dernekte ciddi faaliyetlerin yürütüldüğünü söyledi.

“TÜRKİYE ÇAPINDA BİR ORGANİZASYON GERÇEKLEŞTİRDİK” 

2011 yılında Hıdır Ellez etkinliğini 7 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirerek ve daha sonrasında Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Gadir Hun Bayramını organize ettiklerini söyleyen Aydoğan, bunun Türkiye çapında bir organizasyon olduğunu kaydetti.

“BURAYA PSAKD ŞUBESİNİ AÇARKEN 3 KURUŞ PARAMIZ YOKTU”

Dernek binasının yerinin küçük olmasından dolayı daha büyük bir yere taşındıklarını ve taşınırken maddi olarak Alevilerin yardım ettiğini söyleyen Aydoğan, mahallelinin kendilerine sahip çıktığını belirtti.

“MAHALLEMİZİN SORUNLARINI HEP BİRLİKTE TARTIŞIYORUZ”

Aydoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Geçtiğimiz günlerde Muharrem ayı etkinliklerimiz oldu, 11 gün boyunca sürdü. Pir Haber Ajansı olarak buradaydınız, çekim yaptınız. Etkinliklerde her gün farklı yüzlerle tanış olduk, hemhal olduk. Hem muhabbet ettik, hem de muhabbetimizi artırdık. Mahallenin sorunlarına dair ne yapabiliriz, İncirli, Keçiören bölgesinde nasıl bir örgütlenme modeli, demokratik kurumlarla nasıl bir inşaya girişebiliriz, bunlar üzerinde konuştuk, verimli bir sohbet oldu.”

“DAYANIŞMAYI BİRLİKTE İNŞA EDİYOR, BİRLİKTE BAŞARIYORUZ”

Yaptıkları etkinliklerde katılımın yüksek olduğunu söyleyen Sercan Aydoğan, “Şunu belirtmek lazım, Kerbela umutsuzluğa karşı umudu, yenilgiye karşı direnişi örgütledi. Ve biz de 1400 yıl sonra Kerbela’yı yine yaşatıyoruz. Keçiören’de, İncirli’de dayanışmayı birlikte inşa ederek, birlikte bir şeyleri başararak yapıyoruz. Umarım daha büyük mekanlarda daha çok insana hitap ederiz, değerli canları burada ağırlarız” diye konuştu.

“KEÇİÖREN DİRENİŞ GELENEĞİ OLAN BİR BÖLGE”

Keçiören’in direniş geleneği olan bir ilçe olduğunu belirten Aydoğan, ilçeden Alevilerin göç ettiğini dile getirdi.

“19 Mayıs Mahallesi’nde yarı yarıya bir oran var. 19 Mayıs Mahallesi ve özellikle Batıkent başta olmak üzere çok göç verdi. Aleviler, Aktepe’de, Ata Park’ta, Kuşcağız’da yoğun olarak yaşıyorlardı hatta Yüksel Tepe’de de yaşıyorlardı. Ama Yüksel Tepe’ye kentsel dönüşüm yapıldığı için orada yaşayanlar dağıldı.”

Aydoğan, son olarak derneklerinin bulunduğu yerde ağırlıklı olarak Alevlerin yaşadığına işaret etti.

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi