Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
“Hangi Çağdayız!”
#1
Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat Dede sosyal medya hesaplarından yayınladığı “Hangi Çağdayız!” başlıklı mesaj ile eğitim sistemini eleştirdi.

Celal Fırat Dedenin mesajı şöyle:

Dini eğitim ve öğretim projelendirilerek her vatandaştan alınan vergi laiklik ilkesine ters bir şekilde bir mezhebin din problemlerini çözmeye, rapor ve dini projelerine harcanıyor

Din dersleri doktrin merkezli bir yaklaşımla çocuklara veriliyor. Dersler içerik itibarıyla Sünni mezhep merkezli olup, namaz ve orucun pratikleştirilmesi yönündedir.

Bu nedenle müfredat Sünni mezhep’in metinlerine göre verilmiştir. Buna “mezhep yaklaşımlı eğitim sistemi “demek yanlış olmaz. Hatta bu durum “din üzerinde mezhep ve inanç tanımına” kadar gider.

Müfredat başlıklarından birkaç tanesi

– NAMAZ
– GÜNLÜK HAYATTAKİ DİNİ İFADELER
– RAMAZAN ORUCU
– MELEK VE AHİRET
– HAC
VE SONUÇ


Bilimden giderek uzaklaşan toplum din eğitimi ve öğretimi adı altında bağnazlaştı.

Bu eğitimleri kendi okullarında veya diğer kurumlarda kendi metinleri üzerine din anlayışı yaratarak ideoloji eğitimine dönüştüren yüzlerce cemaat ve farklı yapıdaki grup var

Diğer taraftan Alevilik adı altında açılan okullarda da çocuklar Alevilik yorumuyla telkin edilerek Sünniliğe ve Şiiliğe dönüştürme tehlikesi ile karşı karşıya,Buna kesinlikle izin vermeyeceğiz.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi