Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zerrin Özer
#1
755x390-zerrin-ozerden-ayrilik-sinyalleri.jpg

4 Kasım 1957 tarihinde Ankara'da doğdu. 1970'li yılların önde gelen sanatçılarından Tülay Özer'in küçük kardeşidir. İlk, orta ve lise eğitimini bu ilde tamamladı. Anne ve babasının ayrılığı çocukluk yıllarının mutsuz geçmesinin en büyük sebebi oldu. Müziğe olan tutkusu Amerikalı şarkıcı Janis Joplin hayranlığı ile büyüdü. Kendi çalışmasıyla 1975'te katıldığı TRT yarışmasında birinci olmasının verdiği heyecan ve cesaretle müziğe yoğunlaştı.Bu yolda ablası Tülay Özer'in büyük desteğini arkasına aldı.İlk plağı olan Bizler ve Sizler - Yalvarırım adlı 45'liği 1976 yılında, uzun yıllar bağlı kalacağı Kent Plak tarafından yayınlandı. Takip eden dönemde, Türkiye'nin en ünlü orkestrası, İstanbul Gelişim Orkestrası ile caz ve dans müziği yaptı.

1979 yılında ilk dikkat çeken çalışması Esin Engin aranjeli, sözlerinde ve müziğinde Orhan Gencebay imzası bulunan 'Gönül' ile patlama yaparak, 1980 yılının 45'liği seçilen ikinci ve son 45'liği "Gönül - Yaman Olurum" ile Altın Plak ödülünü almaya hak kazandı. 1980 yılında ilk albümü "Seni Seviyorum" adıyla piyasaya çıktı, onu aynı yıl içersinde "Sevgiler" izledi. Artık kapılar açılmıştı. Hem de Paris'e kadar ... 1982 yılında, Paris'te, Eyfel Kulesi'nde, 'Binbir Gece' adı altında Türkiye'yi tanıtıcı konserler verdi. Sadece bununla da kalmadı, bir yıl sonra Paris'teki Olympia'da bir resital için sahneye çıktı.

1981 yılında "Ve Zerrin Özer" albümüyle arabeske yöneldi. Bu yöneliş sanatçıya olan ilgiyi artırdı. 1982'de "Gelecek Misin?", 1984'te "Mutluluklar Dilerim", 1985'te "Evcilik Oyunu" ve "Kırmızı" adlı albümleri çıktı. Kırmızı albümünde "Eminem" ve "Dom Dom Kurşunu" şarkılarını "İntuv Ene" ve "Merhaba Ya Habeyip" adlarıyla Arapça seslendirdi. 1987 yılında son LP'si "Dayanamıyorum" adlı albümü çıktı. Ertesi yıl çıkan "Dünya Tatlısı" albümüyle (ilk CD'si) yeniden pop müziğine dönüş yaptı. 1990 yılında çıkan "İşte Ben" albümüyle en iyi albüm ödülünü kazandı. Aynı yıl müzisyen Alper Önal'la evlendiyse de ertesi yıl boşandı. 1991 yılında "Sevildiğini Bil" albümü yine çok sattı ancak ertesi yıl çıkan "Olay Olay" albümü beklediği ilgiyi görmedi ve bu hayalkırıklığı sanatçının müziğe birkaç yıl boyunca küsmesine yol açtı.

1996 yılında "Zerrin Özer" albümüyle müziğe dönen sanatçı, ertesi yıl "Zerrin Özer 97" albümünü çıkardı. 2000 yılında yaptığı "Bir Zerrin Özer Arşivi" best of albümüyle ikinci kez en iyi albüm ödülünü kazandı. 2001 yılında yine eski şarkılarından oluşan "Ben" çift CD&MC olarak piyasaya çıktı. Peşpeşe piyasaya sürülen bu iki albümüyle toplam 1,5 milyonu aşkın satış gerçekleştirdi. Ertesi yıl yaptığı "Ölürüm Ben Sana" albümü beklediğini veremese de, 2005 yılında yaptığı "Ve Böyle Bir Şey" türkü-caz albümüyle beklenen ilgiyi gördü. Bu albümü de Altın Plak'la ödüllendirildi. Sanatçı, 2006 yılında Levent Süren ile evlendi. Sanatçı, Ajda Pekkan, Nilüfer, Sezen Aksu ve Nükhet Duru ile birlikte Türk Pop Müziği'nin beş divasından biri olarak anılmaktadır.

Diskografi

Bizler ve Sizler - Yalvarırım (1976) (45'lik) 
Gönül - Yaman Olurum (1979) (45'lik) 
Seni Seviyorum (1980) 
Sevgiler (1980) 
Ve Zerrin Özer (1981) 
Gelecek misin? (1982) 
Mutluluklar Dilerim (1984) 
Kırmızı (1985) 
Evcilik Oyunu (1985) (Sanatçının izni haricinde piyasaya sürülmüştür.) 
Dayanamıyoum (1987) 
Dünya Tatlısı (1988) 
İşte Ben (1990) 
Sevildiğini Bil (1991) 
Olay Olay (1992) 
Zerrin Özer (1996) 
Zerrin Özer 97 (1997) 
Bir Zerrin Özer Arşivi (2000) 
Dünya Tatlısı (2000) 
Ben (2002) (Sanatçının izni haricinde piyasaya sürülmüştür.) 
Ölürüm Ben Sana (2002) 
Ve Böyle Bir Şey (2005) 
Ömür Geçiyor & Zerrin Özel (2007)

Alevi olmaktan gurur duyuyorum

Zerrin Özer'in Sabah gazetesindeki röportajı

KÜLTÜRÜME AŞIĞIM

* Alevi olduğunuzu biliyorum. Seçtiğiniz türküler de bu felsefeyi anlatıyor aslında. Bunun bilinmesini istemiyor musunuz? 

Hayır, ben hayatımda hiçbir gerçeğimi saklamadım. Ayrıca bu kadar zengin, çağdaş, her şeyi sevgi üzerine kuran Alevi kültürüne sahip olmaktan gurur duyuyorum. Senelerdir Züfikarım (Hz.Ali'nin kılıcı) var boynumda. Ben kültürüme ve toprağıma aşığım, Alevi olmaktan gurur duyuyorum. Hayata, insana, her şeye bakışına aşığım. Onu gücendirmeyeyim, onu kızdırmayayım diye küçük hesapların peşinde olmadım. Ben liberal bir insanım, böyle olmaktan da çok mutluyum.

* Bir Alevi olarak kendinizi nasıl hissediyorsunuz Türkiye'de? 

Ben ailemde hiçbir zaman "Sen Alevisin, sen şusun, busun" gibi şeyler duymadım. Sadece doğru, dürüst ve çağdaş insan olmam aşılanarak büyüdüm. Ayrımcılık yapanlara çok karşıyım. Hepimiz bu topraklarda doğduk ve bu ülkeye aitiz.

* Politikayla aranız iyi mi? 

Valla "Hümanizm" partisi kurulursa gönüllü olarak çalışırım... Şu anda istediğim tek şey var, o da insan hakları için çalışmak. Nasip olursa uluslararası, ciddi boyutta çalışan bir derneğe üye olacağım.

ZERRIN ÖZER BUGUN BIZE PIR GELDI

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi