Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Avusturya’da Aleviler, İslam Yasası’na bağlanmayı bildiren tebligatı protesto etti
#1
AVUSTURYA3.jpeg

Avusturya’da Aleviler, İslam Yasası’na bağlanmayı bildiren tebligatı protesto etti. 

1989 yılından bu yana Avusturya’da çalışmalarını sürdüren Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’na, Avusturya Kültür Bakanlığı’ndan bir tebligat gönderildi.

Avusturya Alevi İslam Birliği’nin şikayeti üzerine gönderilen tebligatta Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’na bağlı olan derneklerin ya İslam yasasına bağlanması gerektiği ya da Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’na bağlı olan Alevi kültür merkezlerinde, Cem Erkanı, Semah, Saz kursu, nikah ve cenaze erkanlarının yapılamayacağı belirtildi.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu,  Avusturya Kültür Bakanlığı önünde konuyla ilgili oturma eylemi ve basın açıklaması yaptı. Açıklama Almanca olarak Viyana Alevi Toplumu üyesi Hatice İlter okudu. Açıklamada, “Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’na bağlı çağdaş Alevi kurumlarının kapatılmasını isteyen İslam Alevi Derneği’nin şikayetiyle harekete geçen Avusturya Kültür Bakanlığı’nı protesto ediyoruz. Aleviyiz Alevi kalacağız. Dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan” denildi.

Açıklamanın ardından kurum temsilcileri de birer konuşma yaptı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu İkinci Başkanı Mehmetali Çankaya, “Sokakları bırakırsak, inancımıza olan özgüvenimizi buralara taşımazsak, devlet bize bu hakkı vermeyecek. Alevilerin kendi inançlarını yaşamaması için her yola başvuruyorlar. Burada da yezit anlayışı devam ettiren, yasalar bizden taraftır diyip, devlete ihbar ediyorlar. Onlar görevlerini yapıyorsa biz de görevlerimizi yapmalıyız” dedi.

Konuşmaların ardından semahlar dönüldü.

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi