Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amasya'da Alevilere yönelik asimilasyon derinleşiyor!
Amasya-1.jpg

AKP’nin kendi Alevi’sini oluşturma, Alevileri yanına çekme, Alevi’lerden seçmen tabanı oluşturma, asimile etme çalışmaları devam ediyor.

Amasya Tencirli Köyü doğumlu ve geçtiğimiz seçimlerde İstanbul birinci bölgeden AKP Milletvekili adayı olan Bayram Zorgül öncülüğünde Amasya bölgesinde Alevi köylerinin muhtarları ile Yeşilöz Köyünde kahvaltılı toplantı gerçekleştirildi. İkinci bir toplantının 20 Ekim 2018’de Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde “Alevi-Bektaşilik Kültür Günü” adında bir toplantı düzenlediğini duyurarak muhtarların bu toplantıya katılmasını istedi. Toplantıya “AKP” plakalı bir araçla gelen Zorgül Alevi inancına mensup kişilerin bir araya gelmesi, birlik beraberlik içinde olması gerektiği yönünde konuşma yaptı. Toplantıya yaklaşık otuz beş köy muhtarı, Tunceli Üniversitesi Alevi Araştırmaları Müdürü Doç. Dr. Çoşkun Kökel, Keçeci Köyü eski muhtarı ve Keçeci Baba Dergahı Dedesi Salih Bolat, Dede Hürrem Er katıldı. 20 Ekim 2018 Cumartesi günü Amasya Merkezde Belediye Kültür Merkezinde yapılacak toplantıyı Amasya Valiliği ve AKP’li Belediyenin desteklediğinin altı çizildi.
Alevi köyü muhtarları ile yapılan bir toplantıya Alevi kurum ve temsilcilerinin çağrılmadığı dikkat çekerken, Alevi sorunlarının hiçbir gündeme getirilmedi.

Açılış konuşması yapan Çoşkun Köken açılıştı “Ben çoğunuzu telefonla arayan kişiyim. Sağ olsun Abacı Köyü muhtarımız Musa Çelebi Bey değerli bir ağabeyimiz, kendisiyle yakın hukukumuz var, bu bağlamda sizlerle iletişime geçme adına valiliğimiz ve üniversite nezdindeki iletişim çalışması da birebir gönüllü olarak da katkı sağlamıştır. Kendisine de huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi. “Ben şahsen Tunceliliyim ve Tunceli’de yaşıyorum. Tunceli Anadolu’da bu inancın en önemli merkezlerinden birisi, ama özünü bu inancın koruyup bütün asli haliyle bütün manevi aşkı ve coşkusuyla Tunceli bir Amasya ili kadar maalesef bu değerlerine sahip çıkamamıştır, bunu da buradan itiraf etmek lazım” diyen Coşkun Kökel muhtarları 20 Ekim Cumartesi günü yapılacak toplantıya davet etti.

Toplantıyı organize eden Bayram Zorgül “Hepimiz birlikte olursak başarılı olacağız. Bir ağabeyimizin, bir büyüğümüzün güzel makamlarda, mevkilerde olduğu zaman inanın kapılar öyle açılıyor ki, gidiyorsun hastaneye bir tanıdık arıyorsun, devlet kurumunda tanıdık arıyorsun, gidiyorsun meclise içeriden birisinin ismini yazdırmadan giremiyorsun. Hepinizin de tanıdığı Ahmet İyimaya adalet komisyon başkan vekilimizdi, bizzat aramışımdır, abi bu kız bizim yeğenimizdir, bizim canımızdır, vesile olacaksın, referans olacaksın. Dedikodudan ziyade birlik olmamız lazım. Birlik beraberlik içinde bu yolda şahlanacağız inşallah.” diye konuştu.

Amacınız ne?

Keçili Köyü Muhtarı Rıza Güngör AKP’li birilerinin Alevi köy muhtarları ile ilgili, Alevilik ile ilgili bir toplantı yapmalarını eleştirerek “Bir araya gelelim, birlik olalım diyorsunuz, nerede birlik olacağız? Birlik olacağımız yerin adresini söyleyin biz oraya gidelim. Bu toplantıyı yapan kişi Amasya’nın Tencirli köyünden, AKP milletvekili adayı olmuş, satılmış, biz de mi satılalım? Bu toplantıyı niçin yapıyorsunuz, amacınız ne?” diye tepki gösterdi. Birçok muhtar Rıza Güngör’ü alkışlarken, bazıları da tepki gösterdi. Birlik beraberlik çağrıları yapılırken önce Alevi muhtarlar kendi aralarında bölündü, tartıştı, bazı muhtarlar toplantıyı terk ederken Abacı Köyü Muhtarı Musa Çelebinin sahip çıkması, ev sahibi gibi davranması dikkat çekti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan “Türkiye’yi gezip görüyorum, Alevilere yönelik çeşitli projelerin yapıldığını, uygulandığını gözlemliyorum. Merkezi hükümetin yönlendirmesi doğrultusunda üniversiteler, valilikler, kaymakamlıklar bu Alevilere yönelik projelere ev sahipliği yapıp destekliyorlar. Alevileri zabturap altına almak için bir çaba var. Katliamlarla, baskılarla, köylerini boşaltarak, hizmet götürmeyerek, köylerini yakarak, çalıştıkları devlet dairelerinde taciz ederek Alevileri sindirmek istediler ama bunu başaramadılar. Gelinen noktada farklı yöntem, farklı bir taktik uyguluyorlar. Biz bizleri tanıyoruz, üniversitelerde araştırmalar yaptırıyoruz, siz bu toprakların asil yurttaşlarısınız, ayrımız gayrımız yoktur, şu çerçevede hareket ederseniz, bizim yanımıza geçerseniz çocuklarınızı işe alırız, size de sahip çıkarız demeye getiriyorlar. Birkaç yıl önce ‘Köyünüze cami yaptırın, devletten iyi hizmet alırsınız’ diyenler cami yaptıracak Alevi köyü kalmayınca şimdi de artık bizim tarafa geçerseniz çocuklarınıza gelecekte yer ayırırsınız demeye getiriyorlar. Alevilerin işsizlik ve güvenlik sorunu var. Demokrasinin, laikliğin rafa kaldırıldığı bir süreçte Alevilere sahip çıkma adına Aleviliği Truva atı gibi içten yok etmek, kendi Aleviliklerini oluşturmak istiyorlar. Geçmişte Çorum Hitit Üniversitesinde Osman Eğri diye bir öğretim üyesi Alevilik asimilasyonu projeleri yürütürken, şimdi de kendilerine yeni bir hoca bulmuşlar. Alevi örgütlerinin bu süreçte harekete geçip, Alevilerin sorunlarını ve çözümlerini dile getirmesi lazım.”
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping