Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mersin Toroslar Cemevi açılışı yapıldı
#1
toroslar_cemevi_acilis-1.jpg&w=650&h=365

Mersin Toroslar Cemevi açılışı yapıldı. Açılışta konuşan AKD Başkanı Doğan Demir, Alevi dergahlarını Alevilere iade etmiyorsunuz. Yargı kararlarını uygulamıyorsunuz. Madımak müze olsun dedik, Madımak’ta katillerin resimleriyle karşılaştık. Barış ve huzur içinde yaşamak istiyorsak bu demokratik taleplerin Alevilere verilmesi gereklidir” ifadelerini kullandı. 

Mersin Toroslar Cemevi’nin açılışına Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, milletvekilleri, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Bektaşi Federasyonu yöneticisi Ali Özveren, MESİAD Başkanı Hasan Engin, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, eski Mersin CHP Milletvekili Hüseyin Çamak ve Aytuğ Atıcı, Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“CEMEVİ, ALEVİLERİN İNANÇSAL, KÜLTÜREL FAALİYETLERİ İÇİN BİR İHTİYAÇ”

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Toroslar Cemevi Başkanı Hüseyin Değerli, “14. asırdan günümüze intikal eden ve nice asırlardır dilden dile süre gelen Hz. Hüseyin’nin haklı davasında uğradığı katliamın unutulması Ehlibeyit bendesi olan toplum tarafından unutulması mümkün değildir. Aleviler Muharrem ayında 12 gün oruç tutar, arkasından Aşure lokması kaynatırlar. Bu lokma barışa, kardeşliğe vesile olsun” diye konuştu.

Değerli, Toroslar’da binlerce Alevinin özgürce rahat bir şekilde ibadetlerini yapmak, kültürel faaliyetlerini yürütmek, inancı yolu ve felsefesi doğrultusunda sempozyum, panel, konferans, gibi etkinliklerini yapmak için cemevine ihtiyaç olduğunu söyledi ve bundan dolayı Toroslar Belediye Başkanı’na teşekkür etti.

“SEVGİ TOHUMLARI EKTİK”

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, “Toroslar ilçesinde yaşayan insanlarımızın kardeşçe yaşayacakları bir yaşam  zemini oluşturma anlamında sevgi tohumları ektik. Sevgi çınarları büyüsün ve onun altında geleceğimizin çocuklarının birlik ve beraberlik içerisinde yaşaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

“ALEVİLERİN İRADESİNE KİMSE İPOTEK KOYAMAZ”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise şöyle konuştu:

“Her gün Kerbelalar yaşanıyor. 1400 yıl öncesinde yaşanan Kerbela Maraş’ta, Sivas’ta Çorum’da Gazi’de Roboski’de devam etmiştir. Her platformda bizler Alevilerin taleplerini söylüyoruz. Şu an bir kararnameyle cemevilerine yasal statü verilebilir. Alevi dergahlarını Alevilere iade etmiyorsunuz. Yargı kararlarını uygulamıyorsunuz. Madımak müze olsun dedik, Madımak’ta katillerin resimleriyle karşılaştık. Barış ve huzur içinde yaşamak istiyorsak bu demokratik taleplerin Alevilere verilmesi gereklidir. Aleviler, kendi iradesi doğrultusunda yerel seçimlerde oy kullanacaktır. Alevilerin oylarına kimse ipotek koyamaz.”

Doğu Erkin, Musa Eroğlu, Nilüfer Sarıtaş deyiş seslendirdi.

toroslar_cemevi_acilis-6.jpg

toroslar_cemevi_acilis-7.jpg
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi