Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Arguvan Şubesi
#1
PSAKD-LOGO.png&w=650&h=365

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği GYK üyesi Özgür Kaplan yaptığı yazılı açıklamada, derneğin Malatya Arguvan’da da şube açtığını belirterek, “Pir Sultan’ın sesini her yerde haykırmaya devam edeceğiz” dedi. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği GYK üyesi Özgür Kaplan yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl derneğin kuruluşunun 30. yılı olduğunu hatırlatarak, “Pir Sultan’ın sesini her yerde haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

“O Alevilerin, yoksul Anadolu halkları için söylediği en uzun kardeşlik türküsünün adıdır” diyen Kaplan,
Onun türkülerinin söylendiği her yerde dostluk vardır, dayanışma vardır ve elbette ki zalimlere karşı direniş vardır.
Yüzlerce senelik tarihimiz tanıktır ki, onun türkülerini susturmaya hiçbir güç yetmemiştir. Ona olan sevgi ve saygı ölçülemez. Osmanlı paşalarının idam fermanı ile darağacına yürüyen Pirimiz, son nefesinde dahi biat etmemiştir. Onun yolunda yürüyenler, deyişlerini okumaya devam ederek ‘’Dönen dönsün, Ben dönmezem yolumdan….’’demiştir.” dedi.

“PİR SULTAN ÖLÜMSÜZLÜĞÜN SEMBOLÜDÜR”

Açıklamada, “Katledilmesi ile milyonlarca Alevi’nin bağrına düşen ateş ise asla sönmemiştir. Acısı hep tazedir” denilerek şöyle devam edildi:

“O, tam anlamı ile, ölümsüzlüğün sembolüdür. Pir Sultan Abdal, Anadolu Alevilerinin Spartaküsüdür…
Bu yıl kuruluşumuzun 30. yılındayız. Örgütlülüğümüzü daha geniş alanlarda var etmeye devam ediyoruz. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Arguvan ile buluştu. Malatya’nın Arguvan ilçesi hep türküleri ile bilinir. Dilden dile sevda ve gurbet türküleri söylenir. Arguvanlılar en çok türkü söylemeyi severler. Osmanlı zulmüne karşı Anadolu Alevilerini türkü ve şiirleri ile savunan Pir Sultan Abdal’ın deyiş ve türküleri de çok söylenir.”

PSAKD ARGUVAN’DA DA ŞUBE AÇTI

Özgür Kaplan, “Çocukluğu Arguvan’da geçmiş biri olarak, bir halkın türkülere aşık olduğuna tanık oldum. Düğünlerde türkü cenazelerde ağıt söyleyerek, aslında yaşamın çok geniş bir alanını şiir ve türkü ile ifade ediyorlar. Direnişin, dostluk ve onurun piri Pir Sultan Abdal Anadolu Ozanlarının da piridir. Alevilerin 7 ulu ozanlarındandır” diyerek,  PSAKD’nin Arguvan’a açılmış olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kaplan, “Kurucu şube başkanlığını Ümit Adıgüzel arkadaşımız üstlenerek o topraklarda çok önemli bir adım attı. Hızır yoldaşı olsun” dedi.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Online Shopping App