Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çingene Aleviler cemevi istiyor: Çocuklarımız inancımızı öğrensin
cingene-aleviler.jpg&w=650&h=365

İzmir Tepecikli Çingene Aleviler, inançlarını yaşatabilmek için cemevi talebinde bulundu.

Çingene Aleviler, toplum tarafından çok fazla bilinmemelerine sitem ederek, inançlarını yaşatmak için yardım istediler.

ANF’de yer alan habere göre Türkmen, Kürt ve Arap Alevilerinin aksine, Çingene Aleviler toplum tarafından tanınmıyor. Bu duruma üzüldüklerini belirten İzmir Tepecikli Çingene Aleviler, inançlarını yaşatabilmek için cemevi talebinde bulundu.

“ÇOCUKLARIMIZ İNANCIMIZI ÖĞRENSİN”

Kader Açıkpuza, inançlarını yaşatamadıklarına dikkat çekerek, “Annemden sonra inancımızı ileri taşıyacak kimse yok. Bize bir cemevi yapsalar, bir dede tayin etseler inancımızı çocuklarımıza aktarabiliriz. Ama şu durumda ne yazık ki çocuklarımıza semahı öğretemiyoruz” diye konuştu.

Açıkpuza, Alevilere seslenerek, “Din hepimizin dini. Bize bir el atsanız, bu kültürü ileriye taşıyabiliriz” dedi.

DEDE ÖLDÜKTEN SONRA CEM YAPILMADI

Refiye Gökmen ise, eskiden inançlarının gereğini yapabildiklerini ancak uzun süredir yapamadıklarını kaydederek, “Çingenelere hiçbir zaman cemevi yapılmadı. Biz kendi olanaklarımızla ibadetlerimizi yerine getiriyorduk. Fakat dedemiz öldükten sonra inancımızı yapamaz hale geldik” şeklinde konuştu.

“HEM ÇİNGENE HEM ALEVİ OLMAK ZOR”

Vahide Vazgeçtim de, Çingenelerin toplum tarafından dışlandığını ifade ederek, “Çingeneler toplumda ikinci hatta üçüncü sınıf insan olarak görülüyor. Aleviler de toplumda dışlanıyor. Yani aslında biz hem çingene hem Alevi olduğumuz için iki kez dışlanıyoruz” diyerek duruma tepki gösterdi.

İnançlarını çocuklarına aktarmak için yardım talep eden Vahide Vazgeçtim, mahallelerinde bir cemevi olması halinde gelecek neslin semah dönmeyi öğrenebileceğini, aksi takdirde inançlarının yok olacağını dile getirdi.
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping