Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin 4. Gençlik ve Eğitim Kampı başladı
IMG_4071.jpg

PSAKD tarafından organize edilen ve 4. düzenlenen Gençlik ve Eğitim Kampı birlik mesajları ile başladı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin (PSAKD) düzenlediği gençlik ve eğitim kampı Balıkesir Altınoluk’ta başladı. Kampa farklı illerden çok sayıda genç ve  PSAKD yöneticisi katıldı. Dört gün sürecek kampta toplantılar ve paneller gerçekleştirilecek. Dördüncü gün sonunda sonuç bildirgesi açıklanacak.

Kampın ilk toplantısı PSAKD gençlerinin açıklaması, saygı duruşu ve Müslüm Metin Dede’nin gulbengi ile başladı

Kampın açılışında PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, gençlerin iş, yurt, dil gibi sorunlarının olduğunu belirterek,  “Bu sene Britanya’ya gençlerimizi gönderdik. Gençlerimizden görüş aldık. Herkes memnundu. Geç kalınmış bir etkinlikti. Önümüzdeki yıl 100 gencimizi göndereceğiz. Gençlerimizi sekiz haftalığına göndereceğiz. Gençlerimizin sadece yol paralarını aileleri karşıladı, diğer giderlerinizi kurumlarımız karşıladı” dedi.

“ALEVİLER YAŞADIKLARI TOPRAKLARI TERK ETMEYE BAŞLADI”

Alevilerin batıya göç ettiklerini belirten Kaplan, bu durumun ekonomik nedenlere dayanmadığını ifade ederek, “Silahların sustuğu dönemde bölgeye göç başlamıştı ancak bugün Aleviler yaşadığı toprakları terk eder duruma geldi” dedi.

Kaplan, bu yıl iki kez gençlik kampı yapmak istediklerini ancak bunu başaramadıklarını söyledi. Bu konuda özeleştiri veren Kaplan, “İlk kampımızı Dersim’de yapmak istiyorduk, izin verilmedi. Başka bir yerde yapabilirdik ancak yapamadık. Bu konuda sorumluyuz” diye konuştu.

CEMEVLERİNDEKİ DİL VE KÜLTÜR KONUSU

Cemevlerinde dil ve kültür konusunda hassasiyetin gitgide yitirildiğini ifade eden Kaplan, bazı Cemevlerinde Fatiha okunduğunu vurguladı. Bunun müfredat yoksunluğundan kaynaklandığını ve bu konuda dedelerden yardım alarak bir çalışma yapacaklarını belirtti. Kaplan, “Pir Sultan’ın Osmanlı karşısında direnci inancındandı. Hepimizin bir siyasi görüşü olabilir. Ancak bizim önümüzü açacak olan Pir Sultan’ın inancından kaynaklı direncidir” dedi.

Alevilerin ibadethanesinin Cemevleri olduğunu belirten Kaplan şunları söyledi:

“Alevilik bize göre Alevilik müstakil bir inançtır ve Cemevleri ibadethaneleridir. Devlet bunu yerine getirdiği anda İslamiyet’le bağını koparmış olur. Bir dinin iki tane ibadethanesi olmaz. Bu yüzden ibadethane ısrarımız devlet tarafından en son yerine getirecek taleptir.

Devlet nezdinde Cemevlerinin ibadethane olmaması da çok önemli değil. Alevi açısından Cemevleri ibadethanedir. Bizim için asıl önemlisi budur. ”

“PSAKD YÖNETİCİLERİNİN TUTUKLANMASI İKTİRARIN BASKI VE ŞİDDETİDİR”

Gençlik Sekretaryasından Ali Üngörmüş, “AKP iktidarının Alevileri, Alevilik yolumuzu varlık yokluk cenderesine sokmak istemektedir. Açılım aldatmacasıyla, cami-cemevi projesiyle asimilasyon politikalarının vahim boyutunu göstermiştir” dedi.

“Sivas’ta gidenlerimiz Koraylar, Menekşeler, Hasretler bunların yanında, gezi isyanında Alevi gençlerimiz devlet güçlerince katledilmiştir” diyen Üngörmüş, yaşamını yitirenleri andı.

Üngörmüş, PSAKD’nin tutuklu yöneticileri Erol Yeter ve Zeynep Yıldırım şahsında AKP Erdoğan iktidarının bu baskı ve şiddet uygulama yönünü açıkça gösterdiğini vurguladı.

Aleviler üzerindeki baskı ve asimilasyon politikalarına karşı mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Üngörmüş, “Alevi gençliğinin örgütlülüğünü, Alevi gençlerinin bağımsız iradesini şekillendirmek yolunda bu kamp önemli bir adım olsun. Gençlik geleceğimizdir” ifadelerini kullandı.

ANADOLU’NUN TARİHİNDE ALEVİLİK

Derneğin Eğitim Komisyonu’ndan Ali Haydar Arıkuş da kamp programı hakkında bilgiler verdi ve ilk günün ikinci oturumuna geçildi.

İkinci oturumda yazar Rıza Aydın, “Anadolu’nun Tarihinde Alevilik” başlıklı sunumunda Pir Sultan Abdal ve Şah Kalender Çelebi dönemini anlattı.

Kampın ikinci günündeki program ise şöyle;

Kemal Derin Şahdiz Roman’ının sunumunu yapacak.  Aydın Birkan Özkan, “Alevi müziği, sanatı ve kültürü”nü anlatacak. Ali Haydar Arıkuşu, “Geçmişten günümüze Alevilik inancı ve Alevi hareketini” konuşacak. Akşam saatlerinde de Vedat Tekden Dede ile sohbet gerçekleşecek.

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara
Alevilik eğitimlerini müfredat şeklinde düzenli olarak vermeleri daha güzel olmaz mı
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping