Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İki Akçe İçin Mi?
Hamama giden Bektaşi, yıkanmış, paklanmış, çayını içip kendini tellaklara oğdurmuş, sıra hesap ödemeye gelmiş. Ama bir de ne görsün? Para kesesinin yerinde yeller esiyor!

Alacaklı bu... kolay kolay bırakır mı insanın yakasını? Hamamcı, Bektaşi'nin giysilerini kucakladığı gibi:

— Ya hesabı ödersin, ya çırılçıplak buradan gidersin! diyerek açmış ağzını, yummuş gözünü.

Erenler bakmış, pabuç pahalı! Elini havaya kaldırıp başlamış yalvarmaya:

— Ey âlemlerin Rabbi... İki akçe gönder de, şu herifin şerrinden kurtulayım!

Tam o sırada öyle şiddetli bir deprem olmuş ki... Ne hamam kalmış ne kümbet; ne hamamcı kalmış ne tellak. Kaçan—kurtulan, düşen—savrulan birbirine karışmış. Can derdine düşen Bektaşi de, ilk gördüğü camiye zor atmış kendini. Bakmış ki, imam efendi tek başına oturmuş, var gücüyle yalvarıp duruyor:

— Ya Rabbel Alemin, tez elden bana bin altın gönder!

Olayın şokuyla kendine gelemeyen, yaşadığı büyük depremin, 2 akçe istediği için meydana geldiğini sanan Bektaşi telaşla bağırmış:

— Aman hoca efendi, ne yapıyorsun? Ben 2 akçe istedim sadece, kurban olduğum, koca hamamı yıkıp ortalığı harabeye çevirdi. Sen ise 1000 altın istiyorsun. Hemen çık dışarı da, canım kurtar bari!

Olacakla, öleceğe çare bulunmaz. (Atasözü)
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping