Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eşekten İnerse Karısı Boş Olacaktı
Köylünün birinin eşeği bir hayvandan ürker. Yükünü bir tarafa, semerini bir tarafa atarak dağa doğru kaçar. Sahibi saatlerce peşinden koşarken:

— Ey uzun kulaklı eşek... Seni bir yakalarsam, üzerine binip bir daha inmiyeceğim... İnersem, karım birden üçe boş olsun, diye yemin eder.

Epeyce dolanıp sonunda eşeği yakalayınca, semerini hayvana vurur. Yükünü yükler, kendisi de üzerine biner. Kasabaya varır. Ancak birden ettiği yemin aklına gelir.

— Yahu, ben yemin ettim. Eve gidince de eşekten inmek lazım. İnersem kan birden üçe boş düşer. Acaba ne yapmalı? Bu işe ancak kadı efendi çare bulur, diye önce kadıya gider. Kadı'dan bir çözüm bulamayınca daha sonra hocaya giderse de derdine bir türlü çare bulamaz.

Eşeğin sırtında bekler iken bir dostuna rastlar:

— Bu hayvana yazık değil mi? Yükü yetmezmiş gibi bir de sen üstüne binmişsin. İnsene aşağı, diye azarlayınca, zavallı köylü:

— İnemiyorum kardeş, der ve olanı biteni ona da anlatır.

Dostu:

— Buna kadı, hoca çare bulamaz, ama dere kenarında oturan Bektaşi Babası çare bulur, ona git... der.

Baba, sırtını ardıç ağacına dayamış halde, gelen köylüyü dinler.

— Sen eşeğin sırtından, yere inmemeğe yemin etmiştin, öyle mi? diye sorar.

— Evet, Baba erenler... der köylü.

Baba, hiç istifini bozmadan sırtını dayadığı ardıç ağacını gösterir.

— Öyle ise, eşekten ardıç ağacına çık. Sonra da, ardıçtan yere in... diye adamı boşanmaktan kurtarır...

Akıl akıldan üstündür. (Atasözü)
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping