Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TBMM Başkanı Binali Yıldırım'dan Muharrem Ayı mesajı
images?q=tbn:ANd9GcSLIgo3kTstwWQL-naBoRt...YtoIvLe6Ag

TBMM Başkanlığı'na seçilen Binali Yıldırım, CEM MEDYA GRUBU Ankara Temsilcisi Emin Varol'a yaptığı açıklamada, Alevi İslam inancının yas ayı olan Muharrem Ayı ile ilgili mesajlar verdi. Binali Yıldırım, Cemevlerinin hukuki statüsü konusunda ise "Cemevlerinin hukuki statüsü konusunda büyük mesafe kaydedildiğini "söyledi.

Cem Tv Ankara Temsilcisi'ni makam odasında kabul eden TBMM Başkanı Binali Yıldırım Muharrem Ayı nedeniyle verdiği mesajında şunları söyledi:

" Alevi sünni ayrışmasını katiyen doğru bulmam "

" Bugün münasebetiyle tüm Müslümanların hicri 1440 ıncı yıldönümünü tebrik ediyorum. Her başlangıç bir umut. Dolayısıyla başlayan bu yeni hicri yılın islam dünyası için de barışa, huzura, refaha vesile olmasını diliyorum. İyi bir başlangıç olmasını diliyorum.

Muharrem ayı aynı zamanda bir matem ayı. Biliyorsunuz bundan tam 1338 yıl önce Kerbela'da büyük bir katliam gerçekleşti islam aleminde. Hicretin 61 yılında peygamberimiz Hz. Muhammed Efendimizin, ' gözümün nuru' dediği torunu Hz Ali Efendimizin ve Hz Fatima'nın evladı Hz Hüseyin ve ailesine mensup 71 kişi vahşice Kerbela'da katledilmiştir.

Peygamber efendimizin beka alemine göçetmesinden 48 yıl sonra bugün, Irak topraklarında gerçekleşen bu katliamın sebebi, muaviyenin evladı yezidin iktidarı elinde tutma hırsından kaynaklanmıştır. Bunu biliyoruz.

Maalesef,  bu katliamla islam dünyasında o günden itibaren Şii ve Sünni şeklinde bir ayrışma meydana gelmiş ve zaman zaman bu ayrışma kin ve nefret tohumları olarak yansımıştır. Temennimiz ve umudumuz, aydınlık günlerin yakın olması, hep islam dünyasında umudun iyiliklerin hakim olmasıdır. Biz müminler kardeşizdir. Onun için biz etnik kimliğimizin ne olacağına karar veremiyoruz, doğuştan bize verilen bir özellik.

Dolayısı ile birbirimizi dışlamak, birbirimizi ayrıştırmak, hem dinimize sığmaz hem insanlığa sığmaz. Yapmamız gereken farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp kucaklaşmak ve bir olmaktır.

"Gelin canlar bir olalım" diyor Alevi öğretisi, Hacı Bektaş-ı Veli, Anadolu erenleri, balkanlarda düşünce dünyamızın çok önemli büyük zatları.

Alevi sünni ayrışmasını katiyen doğru bulmam. Alevilerin sünnilerin bir arada yaşadığı topraklarda doğmuş biri olarak ben böyle bir ayrışmanın ülkemiz için büyük bir felaket olacağını biliyoruz. Geçmişte yaşananları biliyoruz. Kahramanmaraş, Çorum olaylarıını da biliyoruz. Dolayısı ile hepimize düşen, birliği beraberliği kardeşliği daim kılmak ve yaratılanı yaratandan dolayı hoş görmektir.

Bir kez daha kardeşlerimizin muhahrem orucunun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Muharrem ayı ülkemize sağlık esenlik ve kardeşlik getirsin diyorum"

Cemevlerinin Hukuki statüsü

Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Cemevlerine hukuki statü verilmesi kousundaki bir soruya da şu cevabı verdi:

" Bunlarla ilgili sayın Cumhurbaşkanı, seçim beyannamesinde, hem de seçim kampanyasında çok açık mesajlar verdi. Esasen bu konuda çok mesafe kaydedilmiş durumda. Şüphesiz bu konuda bir düzenleme ihtiyacı olursa TBMM olarak seve seve yapacağız."
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping