Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uşşaki Tarikatı
04.jpg

İlk Hüsameddin Uşşâkî Vakfı Pir Hazretlerinin büyük oğlu İstanbul kadısı Mustafa Efendi tarafından H.1033 yılında kurulmuştur.

İkinci Hüsameddin Uşşâkî Vakfı Tersane Emini Yusuf Efendi tarafından H.1150 yıllarında kurulmuştur. Bu vakfın son mütevelli heyeti altı hanım annemiz ve bir dedemiz’den meydan geliyordu.

Üçüncü defa Pir Seyyid Hasan Hüsameddin Uşşâkî Vakfı 1993 yılında kurulmuş ve halen devam etmektedir.

Pir Seyyid Hasan Hüsameddin Uşşâkî vakfının kuruluş amacı :

İlk ve ikinci olarak kurulan Hüsameddin Uşşâkî vakıflarının bir devamı olarak kurulan ve günümüzde faaliyetini sürdüren Uşşâkî Vakfı Pir Seyyid Hasan Hüsameddin Uşşâkî Hazretlerinin türbesinin ve külliyesinin korunması, tamiratlarının yapılması, Pir Hazretleri ve evlatlarının eserlerinin araştırılması, Hazreti Pir’i tanıtmak ve onun ilmini, anlayış ve menkıbelerini nesillere intikal ettirmek için eserlerini yayınlamak, anma günleri tertip etmek, ziyaretçilerine hizmet etmek, Pir Hazretleri adına hayırlar yapmak,Hz. Pir’i anlatan yayınlar yapmak, bu konularda sohbet ve konferanslar tertip etmek sureti ile ismini yaşatmak, Türk İslam Tasavvufu ilim ve ahlakını eğitim suretiyle toplumlara aktarmak ve iyi bir toplum oluşumuna hizmet etmek amacı için kurulmuştur. Uşşâkî Vakfı kuruluş amaçlarından biri de, tasavvuf musikisi ile sema gibi kültürel faaliyetleri de içermektedir. Bunların yanı sıra Uşşâkî Vakfı, sosyal içerikli hizmetleri de kuruluş amacı içine almıştır. Fakir ailelere gıda, giyim, yakacak ve nakdi yardımları yapmak, eğitim ve öğretim için her türlü hizmeti ve yardımlaşmaları gerçekleştirmek için kurulmuştur.

______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping