Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hz.Ali'nin Faziletnamesi
O günlerde Araplar içinde biri vardı ki adı İran’a,Turan’a dek yayılmıştı.Ünü Hind’e,Çin’e,Rum diyarına ulaşmıştı.Her yanı ezmiş,güçsüz bırakmış,bütün ülkelerde erliği söylenir olmuştu.Çok kuvetli ve ünlü idi,ama din iman yönünden yolunu şaşırmış,anlayıştan yoksun bilmezin teki idi.Nerde bir pehlivan görse,işitse onunla savaşır dünyayı başına yıkar,kul köle ederdi.Öldürücü bir pehlivandı.Uhut savaşında şehit olan ,peygamberin amcası Hamza pehlivanın ününü duymuştu,onunla vuruşup ya baş verecek,ya baş alacaktı.
Muhammed’i ve Ali’yi de işitmişti.

26994126_933383650162222_5612506923282440096_n-2.jpg

Yollara düşüp bir gün Kâbeye vardı.Ali’nin baba evine geldi gördü ki ,Ali avluda çalışıyor.O sıralarda Ali yedi yaşında idi.Haydar’a selam verdi,hemen ardından sorgu suale başladı.Kimsin?Nesin?Kimin oğlusun ?
Ali buyurdu ;Halil İbrahim soyundan,Ebu Talibin oğluyum.Antaput Ebu Talibi tanırdı.Ali’yi küçümsedi,dedi ki amcan Hamzaya git geldiğimi bildir,gelsin bana baş eğsin,haraç versin .Abdullah oğlu(Muhammet) “Benim dinim çok kuvvetli dindir diyormuş.Onu bağlayıp bana getirin,buyruklarımı banana da ilet.Onu uok etmeye geldim.Karşıma çıksın gücünü erliğini göstersin.Ey Ali sen de gel bana uy .Seni ünlü bir silahşör yapayım,adın dillerde dolaşsın.Gel atımın üzengisini öp.Bana hizmet et dedi.

Hazret-i Şah dedi ki:”Ne herzeler karıştırıyorsun,yolunu şaşırmış,hırsız gücünü göster bakayım, bende sana kendimi göstereyim,benden kurtulursan amcam Hamzayı da görürsün.Kuru sözleri bırak er meydanına gel,bana çocuk deyip küçümseme .Senin gibi nice şaşkınlar benim bir vuruşumla yok oldular.Benim yanımda bir sinek bile değilsin.Ben Tanrı’nın kılıcının gücüyüm.
Senin gibi kişi değil kılıcımla,bir nara atmamla cansız kalırlar.Ümran,Ali’nin bu sözlerine öfkelendi filini onun üzerine sürdü,Ali avlu içinde işiyle uğraşırken ,Tanrı’nın Aslanının başına gürzü vurmak istedi.K elindeki taşı Ümrana fırlattı ,taş gürzü deldi,kırıp döktü,göğsünü parçaladı,baş aşağı yıkılıp,yüz üstü yere yuvarlandı,pis melun,imansız,şaşkın cehennemi boyladı.Ali avludaki işine koyuldu. Tanrı Aliye soyluluk vermiş,güç,bilgelik bağışlamış.O hem vasi hem Mustafa’nın ardılı(vasisi),hem Tanrı bilgisinin hazinesidir.Bundan dolayı ona uşanç ,bıkma ,sıkılma gelmez savaşmaktan.Dünyaya onun gibi bir er gelmemiştir.Onun darbelerine hiçbir düşman dayanamaz.Kalem sahipleri onun erliğini,alplığını kıyamete dek yazsalar yeridir.
Cennette ki kevser suyunun sakisi(sunucusu)odur.

Tanrı’nın aslanı,yiğitler Şah’ı o’dur.Onun heybetinden cinler,devler sindi.Haydar’ın yolunda canını feda edenler,ölmezlere karıştı.Ali’ye bağlan,Ali’yi candan sev ey er kişi olan insan.
Haydar’a yakın olmak istersen ona yoldaş ol.Mervanlardan uzak dur.Süfyan nesline lanetler yağdır.
Ebu Talib,Ali’nin yanına geldiğinde ,orada bir fil gördü,daha yakına gelince baktıki dev gibi bir adam kanlara bulanmış yerde yatıyor.Nedenini sordu kimdir?Nedir? Bunu kim öldürdü?Ali babasına Antaput adında biridir.Peygamberi öldürmeye gelmişti.Diyerek olayı baştan sona anlattı.
Ebu Talib varıp durumu Muhammed’e bildirdi.Peygamber bundan dolayı Ali’yi kutladı.Amcasına dedi ki:Beni dinle yakında Hak dinini açıklayacağım.Bütün kafirler bana diş bileyecekler.Ali Tanrı tarafından gönderilen Zülfikar denen bir kılıç kuşanacak,hepsini kıracak.Kalanlar korkudan yeni dini kabul edecekler.Kabe putlardan arındırılacak,bana kötülük edenler yerle bir olacaklar.Bu arada Mekke halkının kimi geldi yerde yatanın Antaput olduğunu gördüler Ali’nin erliği karşısında,şaşıp kaldılar,böyle er az bulunur dediler,dediler ama Ali’ye etmek düşüncesinden de kurtulamadılar,ancak korktukları için elini çektiler.
Peygamber kırk yaşına erince vahiy geldi,yalvaç oldu.Kabe’de onüç yıl durmadan çevresini dine çağırdı,birçok kadın erkek ona uydu.Gel görki Kureyşliler,ona düşman kesildi,çok eziyet ettiler.Resul baktı ki olmayacak Medine’göç etti.Giderken Ali’yi vasi kıldı,ev halkını ona emanet etti.

Tanrı’dan,
Ali’nin Ehlibeyti Medine’ye götürmesi için buyruk geldi Peygambere.Ancak Kureyşliler toplanıp,ona engel olmak istediler.Ebu Cehil ,seni öldürürüz,bizim üçbin atlımız var.Sen tek başına ne yapabilirsin dedi.Ali onlara Tanrı’nın rahmeti boldur;bana yol verir,o beni korur,benimle olanlarla Medineye gideceğim dedi.
Onlar dediler ki:Sen bir Allah’a sığındın biz ise 366 puta sığınıyoruz,onlar yardımcımız olur sen putlarla baş edemezsin,işin güçleşir.
Ali onlara:Ey ahmaklar,ulu yaratan bana yardım eder,putlarınızı yakıp yıkacağım.Onları ayak altında alıp ezeceğim.Putlarınızın altınını,gümüşünü haraç edip süreceğim dedi. Bu konuşmalar olurken Resul’un ev halkı develere binip gelmişti.Ali’de atına binip Medineye doğru yola düştüler.Müşrikler bu durumu ebe sufyan’ın başkanlığında ebu cehil ve bir sürü rezil savaşa tutuştu.Putlarınıda yanlarında getirmişlerdi.
Ali Tanrı’ya sığınarak öyle bir nara attı ki ,kafir sürüsü yüz üstü yere yıkıldı,tümü kaçmaktan başka yol bulamadılar.
Ali beraberindekilerle Medine’ye sağ salim vardı.Muhammet Peygamber bu işe çok sevindi.Ali bu sırada 23 yaşında idi.
Nebiler serveri Muhammet Mustafa geldi
Velayet rehberi Sultn Ali-ül Mürtaza geldi
Emin Seyid’in evladı Hasan Hulk-u Rıza ile
Şehidler Sultanı serdar Hüseyni Kerbela geldi
Çün Zeynel Abidin oldu babası Ali oğlu
Muhammet Bakır-ı Cafer cümleye doğru yol geldi
Yedi ulu şehit oldu yakın bil Musa Kazım
İmam-ı hiştimiyn bade Ali Musa-ül Rıza geldi
Taki dinin takvası,hem imanın binasıdır
Naki devranı alemde kamu derde deva geldi
İmam Hasan Asker oldu peder-i Mehti-i devran Hüdanın fazlı erişti hak sahibi liva geldi
YEMİNİ dil ehli oldu Ali’ye ikrar eyleyip
Velayet ehline Haydar İmam-evveli geldi.
Günaydın Canlar Hak Muhammet Ali sevgisi hem dilde hem gönülde olsun ve bizleri darda zorda bırakmasın dilde dualarımızı gönülde muradlarımızı kabul eylesin
Allah Allah Hü Mümine
Ya ALİ
______
 Aşığın hikâyesini durmaksızın feryat eden bülbüle değil, sessiz sedasız can veren pervanelere sor..
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping